Najnowszy bolid studentów politechniki będzie jeżdził na torach Formuły 1

2021-07-20 0:57 Paweł Jakubowski
bolid
Autor: Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka

To już siódma maszyna skonstruowana przez studentów Politechniki Białostockiej. CMS-07 ma lepszą aerodynamikę, silnik, napęd oraz zawieszenie. Maszyna stanie do rywalizacji na torach Formuła 1.

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej budowali maszynę przez dwa lata. Wykorzystano wiele innowacyjnych rozwiązań aby poprawić aerodynamikę i osiągi auta.

- Stworzyliśmy do budowy 25 autorskich profili lotniczych – opowiada Jakub Moroz z zespołu Cerber Motorsport działającego w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club. - Najważniejszą innowacją dotyczącą silnika było wprowadzenie nowego układu smarowania, aby obniżyć masę. Jednostka napędowa pojazdu generuje 57 Nm momentu obrotowego oraz moc maksymalną, równą 82 KM – dodaje Jakub Moroz.

Bolid weźmie udział w zawodach Formuła Student na torach w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech gdzie będzie konkurował o najwyższe lokaty.  Do rywalizacji przystąpią uczelni techniczne z całego świata.Wyjazdy studentów na międzynarodowe zawody wspiera Miasto Białystok.

Łączny koszt budowy i startów bolidu CMS-07 w zawodach szacowany jest na 600 tys. zł.

Tak wyglądają wraki po wypadku pod Mińskiem Mazowieckim. Kierowcy nie mieli szans na przeżycie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE