Na Placu Solidarności powstaną tężnia solankowa i podświetlana fontanna

2020-07-03 8:41 hz
Łapy. Na Placu Solidarności powstaną tężnia solankowa i podświetlana fontanna
Autor: UM Łapy Łapy. Na Placu Solidarności powstaną tężnia solankowa i podświetlana fontanna

Gmina Łapy ma w planach kompleksowe zagospodarowanie parku przed biblioteką na Placu Solidarności. W jego centralnym miejscu ma zostać wybudowana fontanna posadzkowa. Pojawi się tam również tężnia solankowa.

Tężnia solankowa w Chorzowie już działa

Łapy. Tężnia solankowa na placu solidarności

Jeszcze w ubiegłym roku Zarząd Województwa przyznał Gminie Łapy dofinansowanie na zagospodarowanie placu przed budynkiem biblioteki w wysokości ponad 1,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Łączny koszt tej inwestycji to 2,5 mln zł. Zgodnie z planem prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

W ramach już pozyskanego dofinansowania na Placu Solidarności powstanie tężnia solankowa, w której przebywanie korzystnie wpływa na układ oddechowy i wzmocnienie odporności. Walory lecznicze mikroklimatu powstałego w tężni solankowej porównywalne są z korzyściami, jakie daje spacer nad morzem. Ponadto zostaną również wybudowane dwie drewniane wiaty do zajęć warsztatowych m.in. zdrowotno-rehabilitacyjnych dla osób starszych.

Podświetlana fontanna na Placu Solidarności

Powierzchnia podświetlanej fontanny ma mieć ponad 176 m². Częściowo zostaną wykorzystane schody przed budynkiem biblioteki jako miejsce dla widowni spektaklów wodno-świetlno-dźwiękowych.

Dodatkowo w projekcie fontanny zaplanowano dysze zamgławiające. We wtorek (30.06) Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w wysokości prawie 900 tys. zł na budowę fontanny w ramach naboru LGD Stowarzyszenie N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.

Łączną wartość tej inwestycji to ponad 1,19 mln zł, a złożony wniosek stanowi uzupełnienie kompleksowej rewitalizacji parku przed biblioteką.

Łapy. Inne inwestycje na Placu Solidarności

Przed budynkiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy powstanie również m.in. ekran akustyczny z tui, punkt informacyjny oraz zostaną ustawione: podwójny stół betonowy do gry w szachy i chińczyka, pojedyncze i podwójne ławeczki oraz kosze na śmieci. Będą też wydzielone miejsca na wystawy np. tematyczno-edukacyjne. Planuje się też montaż konstrukcji telebimu, na którym będzie można wyświetlać filmy w kinie plenerowym.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych odwiedzających bibliotekę zostanie wybudowana również specjalna pochylnia. Przed biblioteką będzie można zostawić rower pod wiatą.

Dotychczasowe oświetlenie zostanie zastąpione nowymi lampami parkowymi. Zostaną też zasadzone drzewa i zieleń ozdobna. Teren zostanie objęty monitoringiem. Przestrzeń przed biblioteką zostanie uporządkowana i zagospodarowana.

- Park będzie atrakcyjną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji, gdzie mieszkańcy będą mogli się z przyjemnością zrelaksować – zapewnia burmistrz Krzysztof Gołaszewski.