Maseczki ochronne na Podlasiu wyglądają TAK! Aż chce się nosić [ZDJĘCIA]

2020-04-20 6:46

Widok maseczek na ulicach nikogo już nie dziwi. Od 16 kwietnia każdy z nas musi je zakładać, wychodząc z domu. Internet reaguje, tworząc memy i demotywatory. Nie zabrakło również tych z "podlaskiego podwórka". Wiesz, jak tutaj wyglądają maseczki ochronne na twarz? Przekonaj się na bialystok.eska.pl!

Maseczki ochronne: MEMY. Obowiązek zakrywania ust i nosa w krzywym zwierciadle

Do niedawna podobne obrazki widzieliśmy tylko w filmach. Obowiązek zakrywania ust i nosa wszedł jednak w życie również w Polsce. Od czwartku, 16 kwietnia, każdy z nas musi nosić maseczki ochronne lub w inny sposób zakrywać dolną część twarzy. W ten sposób mamy lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obowiązkowe maseczki ochronne nie mogły umknąć uwadze internautów, którzy postanowili podejść do wszystkiego z humorem. Tak powstały i powstają memy o maseczkach ochronnych. Wśród najlepszych nie zabrakło wzmianki o naszym regionie. Pojawiła się na znanym lokalnym fanpage'u Nienormalny Białystok.

Zobacz: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Zobacz, jak wyglądają maseczki ochronne na Podlasiu i sprawdź, jak wygląda obowiązek noszenia maseczek w Polsce w krzywym zwierciadle! Kliknij w zdjęcie główne lub przejdź do galerii poniżej.

Policjanci z Białegostoku za brak maseczki "karali" maseczkami
Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę?

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że kluczowe jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób -2 metry. Podał również dokładne instrukcje dotyczące tego, jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną.

 1. Przed nałożeniem maski należy umyć ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.
 2. Zakryj usta i nos maską. Upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
 3. Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.
 4. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Nie używaj ponownie masek jednorazowych.
 5. Aby zdjąć maskę, chwyć ją od tyłu za wiązanie. Nie dotykaj przodu maski!
 6. Wyrzuć maseczkę do zamykanego pojemnika. Umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.

Maseczki ochronne i nie tylko. Czym można zakryć usta i nos?

Usta i nos możemy zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży. Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na maseczki, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć. Na co zwrócić uwagę?

Maseczki mogą być wykonane z tkanin:

 • bawełnianych,
 • bawełnianych z domieszką elastanu,
 • bawełnianych z lnem,
 • lnianych,
 • poliestrowych,
 • wiskozowych z domieszką poliestru,
 • poliamidowych z poliestrem,
 • fizeliny.

Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE