Leśnicy z apelem o zachowanie ostrożności! W lasach na Podlasiu straszna susza!

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Lasy

Leśnicy z apelem o zachowanie ostrożności! W lasach na Podlasiu straszna susza!

2023-05-24 15:42

W lasach na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest sucho, wilgotność ściółki wynosi ok. 15 proc. Nie ma tu jeszcze mówić o stanie alarmującym, ale leśnicy już apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie ostrożności.

Susza w lasach na Podlasiu

"Sytuacja jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe jest dosyć istotna, nie chcę użyć słowa, że jest poważna, ale być może zmierza w tę stronę, o ile nie będą w najbliższym czasie opady deszczu, które powinny nawilżyć tę suchą ściółkę" - powiedział w środę dziennikarzom rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Podał, że obecnie wilgotność ściółki sięga 15 proc. (zagrożenie średnie) i przypomniał, że gdy przez pięć kolejnych dni w porannym pomiarze ściółki jej wilgotność jest mniejsza niż 10 proc., jest to podstawą do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Jak zaznaczył, ściółka jest istotna, ponieważ najczęściej pożary powstają właśnie na niej.

Leśnicy apelują o ostrożność w tych województwach

Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy w województwie podlaskim, części województwa warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, aby nie używały otwartego ognia, nie paliły papierosów, nie grillowały poza miejscami, które nie są do tego wyznaczone . "Uważajmy, po prostu bądźmy ostrożni" - powiedział Krawczyk. Dodał, że to ważne tym bardziej, że ze statystyk wynika, że w większości przypadków za wybuch pożaru odpowiada człowiek.

Spłonęło 17 tys. piskląt. Ogromny pożar kurników w Podlaskiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE