Kuźnica. Kontrabandę z Białorusi przemycali dronem. Zatrzymano ich po pościgu

i

Autor: POSG Kuźnica. Kontrabandę z Białorusi przemycali dronem. Zatrzymano ich po pościgu

Kuźnica. Kontrabandę z Białorusi przemycali dronem. Zatrzymano ich po pościgu

2021-06-22 11:24

- Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili przemyt nielegalnych wyrobów tytoniowych przerzucanych przez granicę przy użyciu drona. Zabezpieczono 2 tys. nielegalnych paczek papierosów i zatrzymano trzy osoby - poinformowała nas Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowa POSG.

W minionym tygodniu patrol Straży Granicznej z Kuźnicy pełniący służbę w ochronie granicy państwowej zauważył lecący obiekt z Białorusi do Polski. Jak ustalono, był to bezzałogowy statek powietrzny - dron, który w odległości 900 metrów od granicy państwa zrzucił ładunek i zawrócił na Białoruś.

W zlokalizowanym miejscu zrzutu zaobserwowano 3 osoby, które po podjęciu ładunku chciały odjechać samochodem. Funkcjonariusze podjęli próbę skontrolowania pojazdu. Kierowca jednak na ich sygnały do zatrzymania nie reagował i usiłował staranować funkcjonariuszy. Zaobserwowano, że w trakcie ucieczki z pojazdu wyrzucono cztery pakunki. Pojazd należący do obywatela Polski, po bezpośrednim pościgu, znaleziono stojący w lesie w okolicy miejscowości Tołoczki Małe, a przy nim 2 obywateli Białorusi, których zatrzymano. Obywatela  Polski, który jak się okazało zbiegł z miejsca zdarzenia zatrzymano w miejscu jego zamieszkania.

Raport z anteny 21.06, godz.10

W sumie w zabezpieczonych pakunkach funkcjonariusze ujawnili 2 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości blisko 30 tys. zł. Zatrzymanym dwóm  obywatelom Białorusi w wieku 31 i 35 lat oraz 39-letniemu obywatelowi Polski przedstawiono zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Dodatkowo obywatel Polski usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza Straży Granicznej. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Placówka SG w Kuźnicy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sokółce.

To kolejny w ostatnim czasie przypadek, w którym funkcjonariusze POSG przejęli nielegalny towar przetransportowany do Polski drogą powietrzną przy użyciu drona. 20 kwietnia br. funkcjonariusze zabezpieczyli 5,6 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 84 tys. zł.

(PAP, POSG)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE