Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Przez Białystok przejdzie marsz

2021-09-28 21:13
uchodźcy
Autor: facebook.com/polacydlauchodzcow

Znaleźli się zamkniętym kręgu Białoruś -Polska -Białoruś. Wypychani z terytorium naszych wschodnich sąsiadów i przeganiani z powrotem na Białoruś. Są zdesperowani i wycieńczeni, niektórzy umierają. Impas trwa od kilku tygodni i wciąż nie ma pomysłu, jak pomóc uchodźcom.

- Mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym- mówią aktywiści skupieni w organizacji Grupa Granica, która od kilku tygodni monitoruje sytuację na pograniczu polsko - białoruskim.  - Jeżeli nic nie zrobimy, ci ludzie będą umierać - apeluje Anna Dąbrowska z organizacji Homo Faber

Do dramatycznej sytuacji doszło w poniedziałek(27.09) przed placówką Straży Granicznej w Michałowie, gdzie około 20-osobowa grupa imigrantów ( w śród nich kilkoro dzieci) prosiła, aby nie wywozić ich ponownie na Białoruś. Tam -jak podkreślali- są bici i wypychani do Polski.

Według informacji Grupa Granica, uchodźcy, w tym ośmioro dzieci, zostali jednak odstawieni przez służby mundurowe na granicę polsko-białoruską.

- Kryzysu humanitarnego nie rozwiąże uparta dehumanizacja uchodźców, przejawiająca się m.in. stosowaniem określenia „nielegalni migranci”. Nielegalny może być czyn, a nie człowiek. Humanitarna postawa wobec ofiar obrzydliwego procederu handlu ludźmi, uprawianego przez władze białoruskie i bezpieczeństwo państwa nie muszą się wzajemnie wykluczać. Wręcz przeciwnie, są to naczynia połączone - informuje w specjalnym oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Na pograniczu polsko-białoruskim zmarło już czterech imigrantów. Ostatni przypadek śmiertelny miał miejsce w piątek (24.09). Ustalane są przyczyny śmierci. Pierwsze wyniki nie wskazują ani na wyziębienie, ani na zawał serca - informuje MSWiA. Obecnie przeprowadzane są badania toksykologiczne.

W najbliższy czwartek (30.09) ulicami Białegostoku ma przejść marsz, którego uczestnicy chcą zaapelować o humanitarne traktowanie osób przekraczających granicę.  Marsz ma dotrzeć przed konsulat Białorusi, aby zamanifestować wobec zbrodniczych działań reżimu Łukaszenki.

Marsz planowany jest na godz. 18.

Ruszył proces właściciela agresywnych psów, ktore rozszarpały 12-letniego Kamila w Przemyślu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE