Kryzys energetyczny na uczelni w Białymstoku opanowany? Rektor UwB wycofuje pomysł zajęć zdalnych

i

Autor: uwb.edu.pl Na zdjęciu kampus Uniwersytetu w Białymstoku

Kryzys energetyczny na uczelni w Białymstoku opanowany? Rektor UwB wycofuje pomysł zajęć zdalnych

2022-11-17 11:12

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku uchylił swoje zarządzenie, dotyczące wprowadzenia w styczniu zajęć zdalnych - wynika z dokumentu zamieszczonego w BIP uczelni. Czy to oznacza zażegnanie kryzysu energetycznego największej uczelni na Podlasiu? Uniwersytet wyjaśnia, iż elastycznie reaguje na rozwój wydarzeń, jednak nadal chce w jak największym stopniu ograniczyć zużycie energii na początku roku.

Zajęcia zdalne na UwB odwołane

Zgodnie z podpisanym na koniec września przez rektora Uniwersytetu w Białymstoku zarządzenia w sprawie organizacji tego roku akademickiego, od 7 stycznia do 6 lutego 2023 r. zajęcia miały odbywać się zdalnie. Uzgodnienia zakładały też, by do przerwy świątecznej w grudniu zakończyć zajęcia stacjonarne. Jak wyjaśniał wtedy rektor UwB prof. Robert Ciborowski, decyzja miała związek z rosnącymi cenami za energię elektryczną i ogrzewanie.

15 listopada rektor uchylił to zarządzenie - wynika z dokumentu zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej Uniwersytetu w Białymstoku. Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania przez rektora.

"Zmiana zarządzenia nie oznacza, że uczelnia rezygnuje z planu oszczędnościowego, natomiast elastycznie reagujemy na rozwój wydarzeń" - poinformowała w środę rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik.

Z optymizmem w przyszłość

Powiedziała, że zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami władz uczelni i jej poszczególnych jednostek, wykłady i zajęcia nadal organizowane są w taki sposób, by jak najwięcej z nich zrealizować do grudniowej przerwy świątecznej. "Nasze założenie, by na przełomie roku i w styczniu, możliwie w jak największym stopniu ograniczyć zużycie energii cieplnej i prądu, jest wciąż aktualne. Dlatego optymalne byłoby, gdyby znacząca część pomieszczeń dydaktycznych nie była w tym okresie użytkowana" - dodała.

Jednak - jak zauważyła Dziedzik - niektóre większe wydziały, gdzie studiuje duża liczba studentów, sygnalizują, że nie są w stanie zmieścić zajęć w rozkładach do grudnia. Dodała, że takich wykładów nie jest wiele.

"Ponieważ w międzyczasie uczelnie zostały objęte ustawą +zamrażającą+ ceny prądu, rektor uznał, że możemy nieco bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość. A skoro tak, to te nieliczne zajęcia, które miały być realizowane w styczniu zdalnie, będą mogły być prowadzone w siedzibie uczelni. To nie narazi nas na dużo większe koszty, a za to jakość dydaktyki będzie na maksymalnym poziomie" - powiedziała rzeczniczka.

Białystok. Pościg ulicami miasta za 25-letnim Litwinem. Wcześniej ukradł auto
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE