Kruszwil na Podlasiu. Będzie pozew na marszałków? "OKŁAMALI mieszkańców"

2020-01-17 14:29 hz
Kruszwil na Podlasiu
Autor: UMWP / Youtube Kruszwil na Podlasiu. Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za film, który kosztował 50 tys. zł?

Czy marszałkowie województwa podlaskiego odpowiedzą przed prokuraturą za film promocyjny województwa podlaskiego? Film z udziałem Kruszwila wzburzył mieszkańcami regionu. Kosztował 50 tys. zł z publicznych pieniędzy.

Afera z youtuberem Kruszwilem promującym Podlasie wybuchła na początku stycznia. Portal waszaturystyka.pl ujawnił, że Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego realizował nagranie z jego udziałem, wydając na nie 50 tysięcy złotych z publicznych pieniędzy. Wideo spotkało się z większością negatywnych ocen mieszkańców Podlasia. Uważali, że internetowy celebryta obraża w nim nasz region oraz jego mieszkańców. 

- Muszę sprawdzić, czy materac nie jest obszczany - mówi na samym początku nagrania Kruszwil. Inne kwestie dotyczą m.in. prawosławnego krzyża, podlaskich memów czy wizerunku podlaskiego jako dziury, gdzie żyją menele.

W sprawie głos zabrał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na profilu facebookowym OMZRiK pojawiła się informacja o tym, że zamierza on złożyć do prokuratury wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności aktualnych marszałków województwa: Artura Kosickiego i Stanisława Derehajły. Chce, by w ten sposób ponieśli oni konsekwencje antypromocji z udziałem Kruszwila za publiczne pieniądze. 

Kruszwil na Podlasiu. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofogicznych grozi marszałkom pozwem

- Wygląda na to że Kosicki i Derehejło OKŁAMALI mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego - czytamy we wpisie OMZRiK. - Do Ośrodka wpłynęło bowiem oświadczenie pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, w którym pod nazwiskiem stwierdza jasno, że zarząd województwa doskonale wiedział na co idą pieniądze (pełną treść tego oświadczenia przeczytasz tutaj: Lord Kruszwil na Podlasiu. "Chciałem zobaczyć te wszystkie dziury, tych meneli").

Ośrodek twierdzi, że oświadczenie zawierało nieprawdziwe informacje i wprowadzało opinię publiczną w błąd. Zapowiedział, że złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Artura Kosickiego i jego zastępcę Stanisława Derehajłę.

Czytaj też: Adam Kraśko vs Kruszwil na Fame MMA? Rolnik wyzwał youtubera na walkę w klatce

Kruszwil na Podlasiu. O co chodzi? 

Kruszwil, jeden z najbardziej obecnie znanych patoyoutuberów odwiedził nasz region latem ubiegłego roku. Film miał służyć promocji, stał się jednak jej przeciwieństwem.

Kruszwil przedstawił podlaskie oraz jego stolicę - Białystok, jako miejsca zacofane. Oburzenie wśród internautów wywołały m.in. komentarze nt. prawosławnego krzyża, wizerunku Podlasia jako dziury, a także tutejszej społeczności nazywanej niejednokrotnie menelami.