Koronawirus w Podlaskiem. Czeka nas żółta strefa? Duże ogniska i gwałtowny wzrost zakażeń

2020-09-29 12:51
Koronawirus w Podlaskiem. Brama wjazdowa do szpitala w Choroszczy
Autor: Google Street View Brama wjazdowa do szpitala w Choroszczy

Koronawirus w województwie podlaskim. Od kilku dni gwałtownie wzrasta liczba nowych zakażeń wirusem Sars-CoV-2 w naszym regionie. Duże ogniska są m.in. w szpitalu psychiatrycznym oraz DPS w Choroszczy. Czy powiat zostanie objęty żółtą strefą?

Życie w czerwonej strefie

Koronawirus na Podlasiu: Gwałtowny wzrost zakażeń i duże ogniska koronawirusa

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podlaskim dynamicznie wzrasta. Podczas gdy w okresie wakacyjnym sanepid i Podlaski Urząd Wojewódzki informowały o kilku lub co najwyżej kilkunastu nowych przypadkach zakażeń, w ciągu 5 dni w regionie przybyło ich 254, czyli średnio 51 dziennie.

Prezydent Suwałk zakażony koronawirusem. Zauważył u siebie niepokojące objawy

Aktualizacja:

We wtorek, 29 września, PUW opublikował kolejny raport, z którego wynika, że sytuacja się nie poprawia. Mamy 57 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. podlaskim, a także 2 zgony z powodu COVID-19. Zmarł 41-letni mężczyzna z powiatu białostockiego oraz 73-latka z powiatu augustowskiego.

Koronawirus w szpitalu i DPS w Choroszczy

Duże ogniska Sars-CoV-2 pojawiły się w Choroszczy - w szpitalu psychiatrycznym oraz w Domu Pomocy Społecznej. Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy zakażonych jest 43 pacjentów oraz 38 osób z personelu medycznego. Natomiast w Domu Pomocy Społecznej Trzy Dęby zakażonych jest 37 osób z personelu oraz 46 jego mieszkańców.

W oddziałach, gdzie wykryto zakażenia, wstrzymano przyjęcia. Pozytywne przypadki zakażeń potwierdzono na oddziałach:

 • IX – Oddział psychiatrii sądowej o podstawowym zabezpieczeniu,
 • IV – Oddział ogólnopsychiatryczny – Klinika Psychiatrii UM w Białymstoku,
 • XVIII – II Oddział psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu,
 • V – Oddział ogólnopsychiatryczny,
 • III – Oddział Psychogeriatrii.

Białystok. Koronawirus w szpitalach i szkołach

Kolejne zakażenia występują również w białostockich placówkach medycznych i edukacyjnych. W poniedziałek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że w Szpitalu Miejskim wykryto wirusa u 6 pacjentów, 5 pielęgniarek i księdza kapelana. Kolejne 3 przypadki potwierdzono ponadto w:

 • Szkole Podstawowej nr 9 (jedna nauczycielka),
 • IV LO (uczennica I klasy),
 • XI LO (3 nauczycieli).

Jeśli w kolejnych dniach liczba zakażeń wciąż będzie dynamicznie rosła, naszemu powiatowi grozi żółta strefa. Urszula Połowianiuk z białostockiego sanepidu w rozmowie z "Kurierem Porannym" stwierdziła, że oprócz dwóch dużych ognisk w Choroszczy mamy wiele rozproszonych po całym powiecie, nie tylko w szkołach i szpitalach, lecz także w zakładach pracy.

Podlaskie w żółtej strefie - jakie obostrzenia?

Co zmieniłoby się w naszym regionie odnośnie obostrzeń, jeśli faktycznie powiat białostocki znalazłby się w żółtej strefie? Oto najważniejsze zmiany:

 • Wydarzenia sportowe, kulturalne, kina, teatry,  - 25% widowni / publiczności.
 • Wesela - 100 osób, nie wliczając obsługi.
 • Gastronomia - 1 osoba na 4 mkw.
 • Wesołe miasteczka - 1 osoba na 10 mkw.
 • Siłownie - 1 osoba na 7 mkw.
 • Inne imprezy, spotkania niezależnie od rodzaju - 100 osób.

Aktualizacja - 29 września rząd zmienił zasady obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej. Więcej przeczytasz tutaj: ZUPEŁNIE NOWE obostrzenie w Polsce! Restauracje i puby będą otwarte tylko do konkretnej godziny!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE