Zakaz wychodzenia z domów: Czy można wyjść na spacer do parku, lasu, na plac zabaw? [NOWE ZASADY]

2020-03-26 6:36 hz
Zakaz wychodzenia z domów: Nowe zasady, kary, obostrzenia, do kiedy
Autor: pixabay Zakaz wychodzenia z domów: Nowe zasady, kary, obostrzenia, do kiedy

Koronawirus w Białymstoku i województwie podlaskim: Od środy, 25 marca, obowiązują nowe zasady związane z opuszczaniem domów i mieszkań. Rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domów. Co to dokładnie oznacza? Czy można wyjść na spacer do parku lub lasu? Z dziećmi na plac zabaw? Po ile osób można spacerować, a także jak wyglądać ma wyjście do sklepu, apteki czy jazda komunikacją miejską w Białymstoku? Na te pytania odpowiadamy na ESKA.PL Białystok.

Koronawirus: Zakaz wychodzenia z domów. Czy można wyjść na spacer do parku, lasu, na plac zabaw?

Od wtorku, 24 marca, polski rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Nowe zasady i zakaz wychodzenia z domów wprowadzone zostały po to, by Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

Koronawirus: Zakaz wychodzenia z domu w całej Polsce. Rząd zaostrzył kwarantannę

W związku ze zmianami wśród mieszkańców pojawiła się masa pytań. Wiele z nich dotyczy tego, czy można wyjść na spacer z rodziną, dziećmi, bliskimi? Czy można pójść do lasu lub parku albo na pobliski plac zabaw? Polska zdecydowała się w ostatnich dniach na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych. Zawieszono również zajęcia w szkołach i zamknięto granice. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie wywołał kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa. Jak obecnie wygląda zakaz wychodzenia z domu?

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy można wyjść na spacer z rodziną, dziećmi?

Nowe przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie 2 osoby, z wyłączeniem rodzin). Ministerstwo Zdrowia zaleca, by w czasie, gdy obowiązuje zakaz wychodzenia z domów, ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.   

Czy można wyjść do lasu lub parku?

Zgodnie z nowymi zmianami, zakaz wychodzenia z domów określa sytuacje wyjścia do lasu lub parku. Wejście do tych pierwszych zostało we wtorek zamknięte. W ostatnich dniach dochodziło bowiem do sytuacji, gdy ulice miast faktycznie były puste, jednak ludzie całymi rodzinami bądź grupami znajomych udawali się na łono natury. Rząd podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów. Można wyjść na spacer do lasu z rodziną lub znajomymi, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jeżeli natomiast chcemy spacerować po parkach, możemy to robić, ale z zachowaniem bezpiecznej odległości i nie gromadząc się w grupach.

Zakaz wychodzenia z domów. Czy można wyjść na plac zabaw z dziećmi?

Nowe ograniczenia i zakaz wychodzenia z domów dotyczą bezpośrednio placów zabaw. Zdaniem specjalistów, są one miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Niestety zarówno w naszym województwie jak i w całej Polsce dochodziło do sytuacji, gdy mieszkańcy tłumnie gromadzili się na placach zabaw z dziećmi. Teraz zostały one zamknięte, a to, czy zakaz wychodzenia na nie z dziećmi jest przestrzegany, kontrolować będą służby - policja i straż miejska.

Czy można wyprowadzać psa na spacer?

Zakaz wychodzenia z domów nie obejmuje załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Zgodnie z tym, można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi lub wyprowadzić psa.

Koronawirus: Zaostrzona kwarantanna. Komunikacja miejska. Ile osób może jechać autobusem?

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Gdy obowiązuje zakaz wychodzenia z domów, nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz wychodzenia z domów. Czy można pójść do kościoła na mszę?

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak rząd wprowadził kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Przypominamy, że w uroczystościach można uczestniczyć za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakaz wychodzenia z domów. Do kiedy? Jaka kara?

Zakaz wychodzenia z domów obowiązuje od 25 marca do 11 kwietnia. Jaka obowiązuje kara za złamanie zakazu wychodzenia z domu? Czy złamanie nowych ograniczeń będzie karane? Na pytanie o to, jakie kary będą np. za zgromadzenie się na Bulwarach Wiślanych, padła odpowiedź, że od mandatu do 5 tys. zł.