Koronawirus. Abp Gądecki ZAAPELOWAŁ do seniorów. Nie chce ich w kościele?

i

Autor: Silar / Wikicommons

Koronawirus a Boże Ciało. Czy udział w procesji jest bezpieczny? Ważny apel episkopatu

2020-06-10 8:25

Boże Ciało 2020. Koronawirus w Polsce nie spowodował ostatecznie, że nie odbędą się procesje w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. 11 czerwca wierni zgromadzą się na ulicach swoich miejscowości. Przewodniczący episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wydał specjalny komunikat dotyczący bezpieczeństwa w trakcie procesji.

Koronawirus: Boże Ciało 2020. Procesje na specjalnych zasadach

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki napisał:

– W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych.

Zobacz też: Boże Ciało 2020: Kiedy jest? Procesje w Białymstoku na specjalnych zasadach

Abp Gądecki wyraził radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w procesjach. Jednocześnie odniósł się do tego, jak powinni zachowywać się duchowni w czasie pandemii.

– Pragnę przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca – przypomniał arcybiskup.

Tomasz Sekielski: Państwo musi zdjąć znad kościoła parasol ochronny

Koronawirus a Boże Ciało. Procesje: Zasady i zalecenia sanitarne

Czy udział w procesjach Bożego Ciała w 2020 roku jest bezpieczny? Episkopat apeluje, by wszyscy biorący w nich udział wierni stosowali się do specjalnych zasad sanitarnych. W szczególności są to:

  1. Zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia (wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów).
  2. Komunii Świętej na rękę powinien udzielać jeden kapłan
  3. Pozostali kapłani udzielają odrębnie Komunii Świętej do ust
  4. Jeśli w trakcie udzielania sakramentu Komunii obecny jest tylko jeden kapłan, powinien najpierw udzielić jej osobom pragnącym przyjąć hostię na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust.

– Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary” – dodał abp Gądecki w komunikacie Przewodniczącego Episkopatu Polski.