Powstaje zagroda pokazowa dla żubrów. To unikat na skalę regionu [ZDJĘCIA]

2020-02-03 13:56

W Kopnej Górze na Podlasiu powstaje unikatowa atrakcja - zagroda pokazowa dla żubrów. Na obszarze blisko 20 hektarów żyć będzie 10 królów puszczy, a sam obiekt podzielony zostanie na kilka części.

Chęć stworzenia zagrody pokazowej dla żubrów w Kopnej Górze zrodziła się kilka lat temu. Pomysłodawcy opracowali strategię związana z ochroną żubra w Puszczy Knyszyńskiej, w której od wielu lat bytuje populacja ponad 100 osobników.

Strefa płatnego parkowania w Białymstoku. Od lutego droższe i w innych godzinach

Kopna Góra. Zagroda pokazowa dla żubrów. Dlaczego powstaje?

- Ten wyjątkowy gatunek warto pokazywać społeczeństwu, aby turyści mogli o każdej porze roku zobaczyć żubry - tłumaczy Nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Jarosław Karpiuk. - W zamkniętej zagrodzie żubry będą przebywały przez cały rok. Zapewnimy im dokarmiane oraz opiekę weterynaryjną.

Obiekt na terenie Nadleśnictwa Supraśl, przy dawnej kolejce wąskotorowej, rozciągać się ma na obszarze około 20 hektarów. Zgodnie z planem, podzielony zostanie na:

  • część pokazową,
  • część hodowlaną
  • zaplecze gospodarcze.

Docelowo w skład zagrody wejdą m.in.:

  • stodoły,
  • wiaty,
  • wieża widokowa,
  • wodopój,
  • paśnik,
  • kładki,
  • kąpielisko piaskowe,
  • odłownia.

W zagrodzie ma żyć do 10 żubrów. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda bliskie spotkanie z ich stadem, przejdź tutaj: Oko w oko ze stadem żubrów. Czegoś takiego nie zobaczysz nigdzie indziej [WIDEO]

Czy "baćko" może "borgować czemergies"? Sprawdź, czy znasz podlaską gwarę!

Pytanie 1 z 10
Jeśli dajesz komuś popalić, to:

Zagroda pokazowa dla żubrów w Kopnej Górze. Jakie atrakcje?

W pobliżu tworzonej obecnie zagrody istnieje już infrastruktura turystyczna. To m.in.: strefy piknikowe, ścieżki edukacyjne, parkingi. Niedaleko znajdują się również Arboretum, Muzeum Puszczy Knyszyńskiej, cmentarz Powstańców Listopadowych 1831 r. czy izba edukacyjna. Obiekt jest już ogrodzony metalowym płotem, posiada utwardzone drogi oraz paśnik z karmidłami.

Boisz się koronawirusa w Polsce? Niepotrzebnie. Na Podlasiu znaleźli antidotum

W części pokazowej powstaną specjalne kładki. To właśnie dzięki nim turyści zyskają możliwość podziwiania króla puszcz. Jak zdradzają autorzy projektu, takiego oglądania żubrów jeszcze u nas nie było.

 W dalszych planach uwzględniono m.in. budowe kompleksów wystawienniczo-edukacyjnych, w których będą prowadzone zajęcia związane tematyczne z żubrem i ochroną tego gatunku.

- Dzięki nowo tworzonej zagrodzie dostojnego króla Puszczy będzie można oglądać znacznie bliżej Białegostoku - cieszą się leśnicy.

Zagroda pokazowa powstaje w ramach Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe. W Podlaskiem najbardziej znanym miejscem obserwacji żubrów jest ich rezerwat pokazowy w Białowieskim Parku Narodowym.