Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Termin ogłoszony. Znamy oficjalną datę

2020-06-03 11:51 hz
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Termin ogłoszony. Znamy oficjalną datę
Autor: Twitter - Sejm RP Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Termin ogłoszony. Znamy oficjalną datę

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Oficjalną datę wyborów podała podczas konferencji prasowej w środę, 3 czerwca. Sprawdź szczegóły na bialystok.eska.pl!

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? [DATA, TERMIN]

– Wczoraj w Sejmie przegłosowaliśmy poprawki Senatu do ustawy. Mówiłam na ostatniej konferencji, że nie będę zwlekać z ogłoszeniem daty wyborów – powiedziała Elżbieta Witek. - Wybory 10 maja powinny się odbyć i byliśmy na to przygotowani - zaznaczyła.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? PKW: Głosowanie nie może się odbyć

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Według oficjalnych informacji podanych przez Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej ich termin zaplanowano na niedzielę, 28 czerwca. Głosowanie przeprowadzone zostanie w lokalach wyborczych w godzinach 7-21. Tego dnia do obwodowych komisji wyborczych zostaną również dostarczone koperty od osób głosujących korespondencyjnie. Odbędzie się to przez Pocztę Polską, urzędy gmin, osobiście lub za pośrednictwem innych osób.

Wybory prezydenckie - termin, data, głosowanie

Wybory prezydenckie w pierwszym terminie odbyć się miały 10 maja, jednak ze względu na panującą epidemię PKW poinformowała o braku możliwości ich zorganizowania. Uzasadniała, że zostały przede wszystkim zawieszone jej kompetencje w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie takich prawnych podstaw poskutkowało tym, że wybory prezydenckie 2020 w dniu 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć. Są nierealne do zrealizowania, ponieważ karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.

Do 5 czerwca marszałek Sejmu miała obowiązek wyznaczyć termin kolejnych wyborów. 

Rafał Trzaskowski w Poznaniu. Przemówienie. Wybory Prezydenckie 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wybory prezydenckie 2020: Jak będzie wyglądało głosowanie?

Zasady organizacji wyborów na prezydenta RP w 2020 r. określone zostały zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich z możliwością głosowania korespondencyjnego. Obywatele mają możliwość głosowanie na kandydatów na 2 sposoby:

  1. Osobiście w lokalach wyborczych.
  2. Korespondencyjnie (z wyłączeniem obwodów utworzonych m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich, zakładach karnych, na polskich statkach morskich, a także w razie udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania).

Ustawa reguluje również kwestie związane z uczestnictwem w wyborach komitetów wyborczych zarejestrowanych w związku z wyborami wyznaczonymi na 10 maja 2020 r. Po pierwsze, po ponownym zgłoszeniu do Państwowej Komisji Wyborczej, uzna ona za zarejestrowanych poprzednich kandydatów w wyborach prezydenckich 2020. Po drugie, ustawa przewiduje możliwość zgłaszania nowych kandydatów.