Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Co to za święto? [DATA, ZNACZENIE]

i

Autor: pixabay.com Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Co to za święto? [DATA, ZNACZENIE]

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023? Co to za święto? [DATA, ZNACZENIE]

2023-02-07 15:28

Tłusty Czwartek 2023. Popularne święto wszystkich smakoszy już za chwilę. Tłusty Czwartek jest tym wyjątkowym dniem w roku, w którym większość zajada się pączkami i innymi słodkościami. Co to zatem za święto? Kiedy w tym roku przypada Tłusty Czwartek?

Spis treści:

  1. Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023?
  2. Tłusty Czwartek 2023: co to za święto?
  3. Tłusty Czwartek 2023 w Białymstoku – pączki, faworki czy racuchy?

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023?

Tłusty Czwartek 2023. Kiedy wypada w tym roku? Tłusty Czwartek to jedno z bardziej popularnych i chętniej obchodzonych świąt w Polsce. Tego dnia wiele osób zajada się pączkami, faworkami, w niektórych regionach nazywanymi chrustem lub chruścikami, oponkami czy racuchami. W województwie podlaskim popularne są również serowe pączki, które zyskały nazwę „pączki serowe podlaskie”. Dlaczego akurat tego dnia nikt nie przejmuje się o kalorie? A są tacy, którzy rywalizują w tym, kto zje więcej pączków? Jeden z przesądów głosi bowiem, że kto tego dnia nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023? To święto ruchome, ostatni czwartek przed wielkim postem (dokładnie 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. W związku z tym dawniej tłusty czwartek nazywany był „zapustami”. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, a kończy się on Środą Popielcową. W tym roku wypada ona 22 lutego, w związku z tym Tłusty Czwartek 2023 obchodzić będziemy 16 lutego.

Tłusty Czwartek 2023: co to za święto?

Tłusty Czwartek – dlaczego jest obchodzony w Polsce? Co to za święto? Jego geneza sięga czasów pogaństwa, kiedy właśnie tego dnia świętowano odejście zimy i przyjście wiosny. Wówczas wyprawiano ucztę, podczas której jedzono tłuste potrawy, szczególnie mięsa, zapijane olbrzymią ilością wina. Przystawką dla tych dań były pączki, wypiekane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną, boczkiem lub innym tłustym mięsem. To wszystko zapijano wódką.

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w obecnej, słodkiej wersji, pojawił się około XVI wieku. Potrzeba było jednak setek lat, aby przygotowywano je tak jak dziś. Wówczas w środku ukrywano mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na szczęśliwego pączka, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Choć obecnie na Podlasiu Tłusty Czwartek obchodzi się tak, jak w innych rejonach Polski, to mieszkańcy regionu żartują, że prawdziwy Podlasianin je pączki z kindziukiem, śledziami, kiełbasą albo serem korycińskim. Co roku z tej okazji powstają memy. Jak one wyglądają? Sprawdźcie poniżej:

Pączki i faworki? Tak wygląda Tłusty Czwartek na Podlasiu! [ZDJĘCIA]

Tłusty Czwartek 2023 w Białymstoku – pączki, faworki czy racuchy?

Tłusty Czwartek kojarzy się głównie z pączkami. Co ciekawe na Podlasiu powstały i są popularne „pączki serowe podlaskie”, wzbogacone solidną ilością sera twarogowego. Na stole jednak bardzo często pojawiają się również faworki, oponki czy racuchy.

Macie ochotę w tym roku sami przygotować pączki lub faworki? Poniżej proponujemy kilka przepisów:

Tak wygląda codzienność na ulicach Lwowa. Czy towarzyszy jej strach przed wojną?
Sonda
Co wolicie jeść w Tłusty Czwartek?