Więcej policjantów na podlaskich drogach. Posypią się mandaty?

2020-01-07 7:05

We wtorek, 7 stycznia, na terenie całej Polski policjanci drogówki prowadzić będą kaskadowy pomiar prędkości. Można ich się spodziewać przede wszystkim w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków.

W ramach działań mundurowi mają zwracać uwagę nie tylko na jazdę powyżej dopuszczalnej prędkości, lecz również inne wykroczenia. Jak informują, zaplanowane działania mają charakter prewencyjny, w tym m.in. uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Szczególnym nadzorem policjanci obejmą m.in. miejsca, gdzie z powodu nadmiernej prędkości najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. W ramach działań prowadzić mają pomiary:

  • statyczne - na co najmniej dwóch punktach pomiaru prędkości, na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach,
  • dynamiczne - przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem wykroczeń.

Kierowcy, którzy znacząco naruszą przepisy, mogą się liczyć z dużymi konsekwencjami, m.in. wysokimi mandatami, ukaraniem punktami karnymi lub nawet utratą prawa jazdy. Zatrzymaniem tego ostatniego skutkuje przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 2019 roku z tego powodu skontrolowano prawie 49 tys. osób.

Policjanci apelują, by kierowcy przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. To niezbędne m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

Kaskadowy pomiar prędkości. Co to jest? Na czym polega?

Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu statycznej kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często niezbyt długim, odcinku drogi. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE