Kary grzywny dla lekarza i położnych oskarżonych o nieumyślne narażenie życia dziecka

2020-01-31 15:01
Wyrok: lekarz i położne
Autor: Paweł Jakubowski

Sprawa miała miejsce w Uniwersyteckim Szpitala Klinicznego w Białymstoku w roku 2015. Prokuratura zarzuciła lekarzowi i dwóm położnym nieumyślnie narażenie przedwcześnie narodzone dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia.

Pacjenta, która trafiła do szpitala, wielokrotnie skarżyła się na ból. Lekarz zaniechał przeprowadzenia odpowiedniego badania, a położne nie zawiadomiły lekarza o stanie zdrowia pacjentki, który nadal się pogarszał.

Dla lekarza i dwóch położnych oskarżonych o narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia wcześniaka Sad Rejonowy w Białymstoku zasądził kary grzywny. Lekarz ma zapłacić 20 tys. zł grzywny, a położne - po 3 tys. Dodatkowo oskarżeni mają zapłacić matce dziecka 10 tys. zł w formie częściowego zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Mówi sędzią Grażyna Redos- Kryńska:

Posłuchaj: sedzia o wyroku dla lekarza i polożnych

- Ten wyrok przesądza o odpowiedzialności szpitala i jest podstawą do wytoczenia procesu cywilnego - mówi mecenas Adam Matejczyk. Postępowanie już zastało zainicjowane - dodaje mecenas

Dziecko urodziło się bez oznak życia, po 10 minutach reanimacji udało się przywrócić funkcje życiowe. Dziewczyna jest niepełnosprawna​.

Wyrok jest nieprawomocny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE