Jesienią czeka nas kolejna fala COVID-19? Polacy nie chcą powrotu obostrzeń koronawirusowych

i

Autor: unsplash.com Jesienią czeka nas kolejna fala COVID-19? Polacy nie chcą powrotu obostrzeń koronawirusowych

Jesienią czeka nas kolejna fala COVID-19? Polacy nie chcą powrotu obostrzeń koronawirusowych

2022-08-08 8:38

54,1 proc. Polaków nie chce powrotu obostrzeń koronawirusowych – wynika z sondażu United Surveys przygotowanego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Pomysł ten popiera z kolei 39,5 proc. osób.

Polacy przed jesienną falą COVID-19

Według sondażu, 33,5 proc. badanych "zdecydowanie nie" popiera powrotu do covidowych restrykcji. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 27,6 proc. respondentów; "raczej nie" - 20,6 proc. osób. Z kolei "zdecydowanie tak" odpowiedziało 11,9 proc. badanych. Odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć" wybrało 6,4 proc. respondentów.

Powrotu do obostrzeń nie chcą przede wszystkim ludzie młodzi w wieku 18-29. Taką odpowiedź zadeklarowało aż 95 proc. uczestników sondażu z tej grupy (72 proc. - zdecydowanie nie, 23 proc. - raczej nie). Trend ten zmienia się wraz ze wzrostem wieku respondentów. 67 proc. osób mających od 60 do 69 lat chce, aby rząd przywrócił koronawirusowe restrykcje (17 proc. zdecydowanie tak, 50 proc. - raczej tak).

Odsetek respondentów opowiadających się za powrotem ograniczeń w związku z epidemią w przypadku osób w wieku 70+ jest mniejszy i wynosi 58 proc. (15 proc. - zdecydowanie tak, 43 proc. - raczej tak).

Wyborcy PiS za powrotem maseczek

Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości stanowią największą grupę, która popiera powrót do obostrzeń. Z tym pomysłem zgadza się 66 proc. badanych (13 proc. - zdecydowanie tak, 53 proc. - raczej tak). Odmienne zdanie mają przede wszystkim respondenci głosujący na Konfederację. Nikt z nich nie poparł przywracania obostrzeń w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce.

Sondaż United Surveys przeprowadzono 29-31 lipca na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków metodą CAWI.

Jesienna fala koronawirusa

We wrześniu mogą pojawić się impulsy do zwiększenia zakażeń koronawirusem, np. powrót dzieci do szkół. Wtedy będziemy się zastanawiali, czy jakichś regulacji, chociażby dotyczących maseczek w środkach transportu, nie zastosować – mówił pod koniec lipca minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu przypomniał, że letnia fala koronawirusa rozpędza się dynamicznie, jednak cały czas poziom zakażeń i liczba hospitalizacji nie jest dotkliwa dla systemu opieki zdrowotnej.

Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Chorwacji