Marcin Silwanow

i

Autor: Paweł Jakubowski

Intryga, zbrodnia, brudne interesy i Białystok w książce "Warstwy podskórne" Marcina Silwanowa

2023-02-07 9:21

Białystok nie często trafia na łamy powieści kryminalnych. Tym bardziej w książkach pisanych przez białostoczan. Akcję swojej debiutanckiej powieści właśnie w stolicy Podlasia umieszcza Marcin Silwanow, na co dzień prywatny detektyw, a od paru miesięcy również pisarz.

Bohaterem powieści jest detektyw Piotr Rajski, który zajmuje się tropieniem niewiernych małżonków. Wszystko zmienia się, gdy otrzymuje dwa nietypowe zlecenia: od znanego białostockiego biznesmena i bardzo atrakcyjnej klientka, która pragnie poznać przeszłość narzeczonego.

Te dwa wątki po pewnym czasie na kartach powieści zaczynają się łączyć. Po drodze jak to w kryminale mamy trupy, zagadki, intrygę i do tego brudne interesy, które przypadkowo odkrywa główny bohater.

"Warstwy Podskórne", to przede wszystkim powieść detektywistyczna, która pokazuje kulisy pracy prywatnego detektywa. Sztuka składania szczegółów w całość i nieziemska cierpliwość przy obserwacji klientów może robić wrażenie.

Powieść ma swoje tempo, które pozwala wraz z głównym bohaterem szukać nowych tropów i dać zaskakiwać się nowym faktom, które wypływają na wierzch, ukryte dotychczas w warstwach podskórnych miasta.

"Pod skórą mia­sta to­czy­ło się życie, któ­rego re­gu­ły były obce zwy­kłym lu­dziom" - po tych słowach możemy tylko zadać pytanie, ile tak naprawdę nie wiemy, aby dotrzeć do sedna?

Białystok w tej książce jest również jednym z bohaterów. Piotr Rajski poprowadzi nas po uliczkach miasta, przedmieściach, ale też po archiwum.

Można poczuć klimat miasta, które na łamach powieści pulsuje tajemnicą, a tytułowa podskórność niby niedostrzegalna, ale wcale nie taka odległa.  A że "Stare grzechy lubią odzywać się nieproszone" - o tym przekonamy się nie raz. 

Wciągająca fabuła i zaskakujący finał. Ciekawy debiut białostoczanina

Książka została zgłoszona do tegorocznej Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

O książce w Radiu Eska opowiadał sam autor:

Posłuchaj: Marcin Silwanow o swojej książce "Warstwy podskórne"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE