Straż Graniczna

i

Autor: PUW Świdwin Straż Graniczna

Granica polsko-białoruska. Nie żyje czwarty imigrant. Jego śmierć zbada prokuratura

2021-09-24 14:14

Prokuratura Rejonowa w Sokółce wszczęła śledztwo ws. śmierci imigranta, który minionej nocy pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł ok. pół kilometra od granicy polsko-białoruskiej.

- Śledztwo wszczęła i czynności prowadzi Prokuratura Rejonowa w Sokółce. Ewentualne dalsze rozstrzygnięcia będą uzależnione od ustaleń w sprawie – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń.

Czytaj więcej: Śmierć na granicy polsko-białoruskiej. Nie żyje mężczyzna

Straż Graniczna poinformowała w piątek, że minionej nocy w odległości około pół kilometra od granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów, obywateli Iraku.

- Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł (prawdopodobnie na zawał serca) - przekazała Straż Graniczna.

Sytuacja miała miejsce na terenie województwa podlaskiego w okolicy miejscowości Nowy Dwór, gdzie znajduje się placówka Straży Granicznej.

Sprawdź też: Podlaska Straż Graniczna się wzmacnia. Ma nowe pojazdy operacyjne [ZDJĘCIA]

- Patrol mieszany - funkcjonariusz Straży Granicznej i żołnierz około pół kilometra od granicy polsko-białoruskiej znalazł grupę kilku osób. W stosunku do jednego z nich podjęto reanimację, która trwała 30 minut. Na miejsce wezwano karetkę. Niestety pomimo reanimacji mężczyzna zmarł – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Raport z Anteny 24.09

Rzeczniczka SG dodała, że na miejscu przebadano też resztę osób. Jedna z nich z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 trafiła do szpitala.

To kolejny taki przypadek przy granicy z Białorusią. Trzy przypadki zgonów osób, które nielegalnie przekroczyły granice, odnotowano koło Gib na Suwalszczyźnie oraz w powiatach: białostockim niedaleko Gródka (obszar działania placówki SG w Bobrownikach) i sokólskim (obszar działania placówki SG w Kuźnicy).

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zdecydowała, że śledztwo w tych sprawach będzie jedno, na poziomie Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

W poniedziałek poinformowano o przeprowadzonej sekcji zwłok trzech mężczyzn. "Na tym etapie biegli jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci wskazali wychłodzenie. Zastrzegli jednak, że jednoznaczne określenie przyczyny śmierci będzie możliwe po przeprowadzeniu badań dodatkowych, w tym toksykologicznych" - podała prokuratura.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach poinformowała w piątek PAP, że dopiero w następnym tygodniu mogą pojawić się informacje dotyczące okoliczności i przyczyny śmierci trzech imigrantów.

Rzecznik prokuratury Wojciech Piktel powiedział PAP, że na chwilę obecną nie ma informacji ze śledztwa, które mógłby przekazać mediom. Możliwe, że zrobi to w następnym tygodniu. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE