Granica coraz lepiej strzeżona. Zapora mocno ograniczyła nielegalną migrację

i

Autor: Twitter/Straż Graniczna Na zdjęciu zapora na granicy polsko-białoruskiej

Granica coraz lepiej strzeżona. Zapora mocno ograniczyła nielegalną migrację

2023-01-10 12:32

Zapora na granicy polsko-białoruskiej stanęła w październiku 2022 roku i Straż Graniczna natychmiast odnotowała mniejszą liczbę nielegalnych prób wtargnięcia na terytorium Polski. O ile zmniejszyła się nielegalna migracja? Jak obecnie cudzoziemcy próbują dostać się do Polski. Przeczytasz w naszym artykule.

Granica polsko-białoruska. Nielegalna migracja spada

Według najnowszych danych Straży Granicznej w poprzednim roku nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej było tylko 15,7 tys. To mniej o 60 proc. w porównaniu do 2021 roku, kiedy 40 tys. osób próbowało przedostać się na terytorium Polski. Straż Graniczna jest przekonana, że na ten wielki spadek kluczowy wpływ miało postawienie zapory. Stalowy płot jest zamontowany na długości 186 kilometrów. Bariera elektroniczna to przede wszystkim system kamer i czujników. W pełni będzie w użyciu w połowie stycznia.

Jak radzą sobie migranci?

Po postawieniu zapory na granicy polsko-białoruskiej migranci próbują inaczej radzić sobie w przedostaniu się na teren Unii Europejskiej. Obywatelom Iraku, Afganistanu, Syrii bardziej zależy na wjeździe do Niemiec, a Polskę czy Litwę traktują jedynie jako kraj przez który planują przejechać. Według Straży Granicznej właśnie nasi sąsiedzi są obecnie najbardziej narażeni na napływ migrantów.

Granica polsko-białoruska. Służby Łukaszenki przygotowują imigrantów do sforsowania granicy

Źródło: Rzeczpospolita