Fatalne prognozy w sprawie inflacji w Polsce. Eksperci mówią, kiedy zacznie spadać!

i

Autor: Bartłomiej Magierowiski/East News Banknoty stuzłotowe

Fatalne prognozy w sprawie inflacji w Polsce. Eksperci mówią, kiedy zacznie spadać!

2022-10-27 10:32

Z wysoką inflacją przyjdzie nam w Polsce żyć jeszcze przed długi czas. Przez większą część 2023 r. będzie ona jeszcze podwyższona. Natomiast dopiero w końcówce roku powinniśmy schodzić z inflacją, dopiero wtedy ma być widać efekty działań NBP - oceniła w czwartek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że nie ma planów waloryzacji 500 plus.

Inflacja będzie jeszcze wyższa?

Szefowa resortu finansów, pytania w czwartek w Radio Zet, jakiej inflacji możemy się spodziewać w przyszłym roku, wskazała: "Myślę, że inflacja będzie się utrzymywała na podwyższonym poziomie".

- Czy będzie wyższa (niż 17,2 proc. rdr – red.), być może tak. Początek roku z reguły jest przełomowym momentem, gdzie mogą wystąpić pewne wzrosty cen, więc być może ta inflacja nieznacznie wzrośnie - powiedziała Rzeczkowska. Szefowa resortu finansów podkreśliła, że podniesienie stóp procentowych i wszystkie pozostałe działania Narodowego Banku Polskiego już są widoczne.

- Może więc początek roku jeszcze będzie z podwyższoną inflacją. Pewnie większa część przyszłego roku, natomiast końcówka roku już te efekty powinno być widać i powinniśmy schodzić z inflacją - dodała Rzeczkowska.

Inflacja w październiku 2023 – ile wyniesie?

We wrześniu 2022 r. inflacja w Polsce wyniosła, według GUS, 17,2 proc. rdr. Najnowsze, październikowe dane o wskaźniku cen Główny Urząd Statystyczny opublikuje w poniedziałek. Rynek wstępnie prognozuje, że CPI mógł wzrosnąć w tym miesiącu do 18,0 proc. rdr.

Waloryzacja 500 plus niemożliwa

Minister finansów pytana o ewentualną waloryzację 500 plus do 800 plus wskazała: "Absolutnie nie. Nie ma takiej przestrzeni, nie ma takich planów". Wskazała, że w tej chwili są inne wyzwania - "energetyczne, podnieśliśmy do 3 proc. wydatki na obronność". "Tutaj są priorytety - obronność, bezpieczeństwo finansowe Polaków" - zaznaczyła.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE