Dzień Bez Samochodu 2020. Autobusami BKM za darmo

i

Autor: UM Białystok Dzień Bez Samochodu 2020. Autobusami BKM za darmo

Dzień Bez Samochodu 2020. Autobusami BKM pojedziemy dzisiaj za darmo

2020-09-22 8:55

22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu (również: Europejski Dzień Bez Samochodu). Z tej okazji przejazdy Białostocką Komunikacją Miejską są darmowe.

ESKA XD #002

Białostocka Komunikacja Miejska przypomina, że 22 września, w ramach Dnia bez samochodu, obowiązują bezpłatne przejazdy autobusami komunikacji miejskiej dla każdego. Oznacza to, że nie musimy kupować biletu, a kontrolerzy BKM, zamiast sprawdzać, czy go posiadamy, będą rozdawali maseczki ochronne. 

W ramach Dnia bez samochodu BKM zaprasza również do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Wolę rower". Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Białegostoku do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i wykorzystania roweru jako alternatywnego i ekologicznego środka transportu.

Szczegóły tutaj: 22 września Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu

Dzień bez samochodu - co to za święto?

Światowy Dzień Bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach (również na terenie Polski) kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Celem tego jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Światowy Dzień bez Samochodu ma na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE