Dziecko na kwarantannie. Jak dostać zasiłek opiekuńczy na dziecko z ZUS?

2020-11-05 14:06
Dotatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy? Sprawdź, czy możesz go dostać
Autor: pixabay Dotatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy? Sprawdź, czy możesz go dostać

Rodzice, którzy wraz z dzieckiem przebywają na kwarantannie, mogą się starać o zasiłek opiekuńczy z ZUS. Jak to zrobić, podpowiada nam Katarzyna Krupicka z podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ESKA XD #008

Jeśli rodzice razem z dzieckiem podlegają obowiązkowi kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych, wówczas rodzice mogą wystąpić o świadczenia chorobowe z tego tytułu.

Od 24 października 2020 r. podstawą wypłaty świadczeń osobie ubezpieczonej, poddanej kwarantannie albo izolacji jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Inaczej jest w przypadku zasiłku opiekuńczego.

Jak dostać zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie?

– Jeśli dziecko przebywa na kwarantannie lub jest poddane izolacji w warunkach  domowych razem z rodzicami, to jeden z ubezpieczonych rodziców może nie występować o świadczenie chorobowe, tylko może wystąpić o zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – Kwarantanna lub izolacja dziecka są bowiem traktowane tak jak choroba dziecka. W takim przypadku drugi rodzic dziecka może otrzymywać świadczenie z tytułu choroby, czyli zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie chorobowe. Wybór rodzaju świadczenia zależy oczywiście od rodziców dziecka.

Jeśli kwarantanną jest objęte wyłącznie dziecko, a rodzice już nie, wówczas rodzicom nie przysługują  świadczenia z tytułu choroby.  Ubezpieczonemu   jednemu z rodziców, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, przysługuje natomiast zasiłek opiekuńczy.

Dziecko na kwarantannie - warunki otrzymania zasiłku

 - Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. W oświadczeniu rodzic podaje swoje dane, a także  dane dziecka odbywającego kwarantannę lub izolację oraz okres tej kwarantanny lub izolacji. Pod oświadczeniem ubezpieczony rodzic składa podpis - informuje rzeczniczka.

Podmiot wypłacający zasiłek opiekuńczy, czyli pracodawca lub ZUS, mogą wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu. Przepis ten wszedł w życie z mocą wsteczną od 24 października br.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE