Dwie gminy z podlaskiego otrzymają około 1 mln zł na energooszczędne oświetlenie

i

Autor: pixabay.com

Inwestycje

Dwie gminy z podlaskiego otrzymają około 1 mln zł na energooszczędne oświetlenie

2023-06-06 14:12

Ok. 1 mln zł wsparcia z rezerwy budżetu państwa na budowę energooszczędnego oświetlenia ulicznego dostaną dwie podlaskie gminy: Suwałki oraz Turośl. We wtorek wójtowie tych gmin podpisali umowy z wojewodą podlaskim, Bohdanem Paszkowskim.

Dwie gminy otrzymają pieniądze z rezerwy budżetu państwa

Wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski wyjaśnił na konferencji prasowej, że gminy dostaną dotacje poza różnymi konkursami, bo pieniądze, które wesprą inwestycje w oświetlenie uliczne pochodzą z rezerwy budżetu państwa na rozwój samorządów w ramach działań inwestycyjnych. Dodał, że samorządy szukały wsparcia na swoje inwestycje i z tej rezerwy - za pośrednictwem wojewody - mogły skorzystać.

"Ta rezerwa jest uruchamiana poprzez ostatecznie decyzję ministra finansów, ale żeby z tej rezerwy skorzystać, trzeba przedstawić przedsięwzięcie inwestycyjne. Gminy czy inne jednostki samorządu terytorialnego przedstawiają swój plan inwestycyjny, muszą do tego zagwarantować wkład własny (...) to musi być inwestycja zgodna z programami społeczno-rozwojowymi naszego województwa" - powiedział wojewoda. Wniosek przygotowuje urząd wojewódzki, konieczne są pozytywne opinie ministerialne.

Wojewoda dodał, że dzięki temu wsparciu gminy będą mogły zrealizować inwestycje, na które nie miały same wszystkich potrzebnych pieniędzy. W przypadku oświetlenia ulicznego dofinansowanie wynosi 80 proc. kosztów inwestycji, 20 proc. dokładają samorządy.

Gmina Suwałki doświetli szlak turystyczny w pobliżu ośrodka dla osób z niepełnosprawnościami

Gmina Suwałki zbuduje energooszczędne oświetlenie uliczne w miejscowości Bród Stary. Inwestycja ma kosztować 780 tys. zł, wsparcie z rezerwy budżetowej to 624 tys. zł.

Wójt gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz powiedział, że powstanie oświetlenie przy drodze powiatowej przy szlaku turystycznym i ośrodku dla osób z niepełnosprawnościami w Brodzie Nowym. Dodał, że oświetlenia nie było w tym miejscu od czterech lat, które zostało zdemontowane przy budowie tej drogi i ścieżki pieszo-rowerowej. Dodał, że przez 4 lata gminie nie udało się znaleźć we własnym budżecie środków na to oświetlenie, dzięki dotacji powstanie w tym roku. Ma ono poprawić bezpieczeństwo pieszych, także rowerzystów. Oświetlenie będzie energooszczędne, z LED-owymi lampami.

W Turośli powstanie oświetlenie LED-owe

Gmina Turośl natomiast wybuduje w Turośli oświetlenie uliczne LED-owe na ok. 600 metrowym odcinku drogi wojewódzkiej 647 Myszyniec-Stawiski - poinformował wójt Piotr Niedbała. Prace mają kosztować 563 tys. zł, a dotacja wynosi 450 tys. zł. Wójt Turośli podkreślał, że ruch na tej drodze jest duży, także samochodów ciężarowych. Dodał, że bez wsparcia, gmina z własnego budżetu nie zrealizowałaby tego oświetlenia. Zaznaczył, że gmina korzystała już wcześniej ze wsparcia z rezerwy budżetowej budżetu państwa dla samorządów na zakup autobusów szkolnych.

Barbara Nowacka o marszu 4 czerwca: Ludzie nabrali odwagi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE