Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8? Już nie

i

Autor: pixabay Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8? Już nie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Komu przysługuje? Kto z niego skorzysta? [ZASADY]

2020-06-08 8:08

Od 25 maja rodzice dzieci do lat 8 nie skorzystają już z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak wynika z artykułu 46. tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0, który zlikwidował możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego właśnie przez rodziców dzieci do lat 8. Zasady, na mocy których będzie można korzystać z tej pomocy, zostały bardzo ograniczone. Komu będzie przysługiwać po 24 maja? Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Spis treści

  1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zasady, do kiedy przysługuje
  2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Komu przysługuje?
  3. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak wypełnić wniosek? Gdzie złożyć?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zasady, do kiedy przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców oraz zasady jego przyznawania regulowała ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19. Komu należy się opieka nad dzieckiem? 18 maja w życie weszła nowa ustawa wprowadzająca tzw. Tarczę Antykryzysową 3.0. To właśnie w niej znajdują się regulacje związane z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym z art. 76 ustawy, które wchodzą w życie z dniem 25 maja 2020 roku. Co z nich wynika?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje i jak go uzyskać?

Jak zauważyła Gazeta Prawna, rozporządzenie Rady Ministrów przedłużyło stosowanie zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca, jednocześnie jednak wprowadziło istotne ograniczenia w tym zakresie. Od poniedziałku 25 maja korzystanie z tej formy pomocy będzie bardzo ograniczone i przysługiwać będzie wyłącznie wąskiej grupie rodziców.

Tarcza antykryzysowa. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 8
Na ile dni rodzic może wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Posłuchaj o USG genetycznym, badaniu które dostarcza cennych informacji o dziecku. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Cała prawda o AFERZE w radiowej Trójce: PERFIDNE metody... Vlog Ewy Wąsikowskiej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Komu przysługuje?

Nowe zapisy stanowią, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców otrzymają tylko:

  • rodzice opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem,
  • rolnicy – w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Od 25 maja ubezpieczonym pracownikom i przedsiębiorcom przysługiwać będzie tylko „zwykły” zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku na sprawowanie opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 oraz nad dzieckiem chorym do lat 14. Jeśli taka opieka sprawowana jest nad dzieckiem chorym powyżej 14 lat albo innym członkiem rodziny, taki zasiłek przysługuje przez 14 dni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak wypełnić wniosek? Gdzie złożyć?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

- Dokument ten można złożyć w dowolnym momencie, ale nie można zapomnieć o jego złożeniu, bo bez niego ani ZUS, ani płatnik składek nie wypłacą zasiłku - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu. Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejny okres, musi ponownie złożyć oświadczenie, wskazując w nim ten kolejny okres. Przyznany dodatkowy  zasiłek opiekuńczy nie jest uwzględniany do limitu 60 dni przysługujących w roku kalendarzowym - wyjaśnia rzeczniczka.

Krupicka podkreśla, że nie zmieniły się zasady nabycia prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak do tej pory przysługuje on łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np.

  • Jest bezrobotny,
  • Korzysta z urlopu rodzicielskiego,
  • Korzysta z urlopu wychowawczego.