Dawny dom partii w Białymstoku na sprzedaż! UwB ma chętnych na budynki przy Placu NZS i ul. Liniarskiego

i

Autor: uwb.edu.pl Dawny dom partii w Białymstoku na sprzedaż! UwB ma chętnych na budynki przy Placu NZS i ul. Liniarskiego

Dawny dom partii w Białymstoku na sprzedaż! UwB ma chętnych na budynki przy Placu NZS i ul. Liniarskiego

2022-07-26 12:34

UwB ma oferty za budynki przy Placu NZS i ul. Liniarskiego. Największa uczelnia w regionie za obydwa gmachy może uzyskać nawet 25,2 mln złotych! Najwięcej oczywiście za dawny dom partii, bo aż 20 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę części kampusu UwB przeznaczonej dla humanistów.

Uniwersytet w Białymstoku rozbudowuje kampus

W maju 2022 roku władze Uniwersytetu w Białymstoku ogłosiły przetarg na sprzedaż trzech nieruchomości: dwóch budynków w centrum Białegostoku wraz z działkami, na których są położone (gmachy przy Placu NZS 1 oraz przy ul. Liniarskiego 3), a także Dom Pracy Twórczej w Szczecinowie na Mazurach.

Nie ukrywały, że pieniądze ze sprzedaży pójdą na budowę kolejnej części kampusu, do której przeprowadzić mieli się socjolodzy, historycy, filolodzy, filozofowie. Jego koszt wstępnie został oszacowany na 73 mln zł. Z tym, że do czasu przenosin planowanych w 2026 roku, wydziały nadal funkcjonowałyby w obecnych obiektach. I to był jeden z warunków przetargu.

20 mln złotych za były dom partii w Białymstoku

Dom Pracy Twórczej w Szczecinowie nie było chętnych. Z kolei na oba budynki w centrum Białegostoku wpłynęły po cztery oferty.

Rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik podała, że w ubiegłym tygodniu minął termin przedstawienia ostatecznych ofert przez inwestorów, którzy byli zainteresowani kupnem tych nieruchomości i zostali zaproszeni do negocjacji. Poinformowała, że najkorzystniejszą ofertę na tzw. dom partii złożył Polski Klaster Budowlany, oferując 20 mln zł, a na budynek przy ul. Liniarskiego - Apartamenty Rogowski, który to inwestor zaoferował 5,2 mln zł.

Władze UwB podejmą decyzję

Oferty analizuje jeszcze komisja sprzedażowa, która przedłoży rektorowi swoje rekomendacje dotyczące sprzedaży. "To władze UwB zdecydują, czy oferty są satysfakcjonujące dla uczelni. Jeśli zapadnie decyzja o sprzedaży, z oferentami zostaną parafowane akty notarialne. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie przez UwB o zgodę na sprzedaż nieruchomości do Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Dopiero po uzyskaniu zgody transakcje mogą być sfinalizowane" - wyjaśniła rzeczniczka dalsze kroki w tym postępowaniu.

W Polsce brakuje cukru. Sprawdziliśmy jak jest w Niemczech

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE