Ceny mięsa w sklepach gwałtownie rosną! Niebawem nawet o 50 procent w górę

i

Autor: pixabay.com Ceny mięsa w sklepach gwałtownie rosną! Niebawem nawet o 50 procent w górę

Ceny mięsa w sklepach gwałtownie rosną! Niebawem nawet o 50 procent

2022-07-14 15:22

Mięso w cenach detalicznych jest coraz droższe, ale największe podwyżki dopiero przed nami! W ciągu ostatniego roku najmocniej podrożały wieprzowina i wołowina. Jaki cen należy się spodziewać się w najbliższych tygodniach?

Ceny detaliczne mięsa wieprzowego mogą być w grudniu tego roku wyższe o 35-40 proc. niż w grudniu 2021 r., a wołowiny wzrosną o około 50 proc. - wynika z analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Ceny wieprzowiny

„Przewiduje się, że w drugim półroczu bieżącego roku w Polsce, w wyniku dalszego wzrostu cen skupu trzody, ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą wykazywały tendencję wzrostową. (...) Można przypuszczać, że w grudniu 2022 r. ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą o ok. 35-40 proc. wyższe niż w grudniu 2021 r." - wskazano w analizie.

IERiGŻ zauważa, że czynnikiem hamującym wzrost cen mięsa wieprzowego będzie spowolnienie dynamiki obrotów handlowych. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu globalnego popytu będzie duża liczba uchodźców z Ukrainy, ale spożycie na mieszkańca (wraz z uchodźcami) prawdopodobnie dość istotnie się zmniejszy.

Cena wieprzowiny – ile za kg?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2021 r. cena żywca wieprzowego w skupie wyniosła 4,61 zł za kg i była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 7,8%, a w skali roku - o 16,6%. Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 6,46 zł, tj. o 0,9% więcej niż w listopadzie 2021 r. Według przewidywań IERiGŻ w grudniu 2022 r. należy się spodziewać cen w okolicach 10 zł za kg.

Wołowina – cena

"Można przypuszczać, że w grudniu 2022 r. ceny detaliczne mięsa wołowego wzrosną o ok. 50 proc., gdyż wspierać je będzie osłabienie złotego. Wynikająca z wojny w Ukrainie recesja gospodarcza może oddziaływać w kierunku przesunięcia popytu w kierunku tańszych rodzajów mięsa, w tym głównie drobiu. Ceny detaliczne mięsa drobiowego też wzrosną o 25-30 proc., ale i tak drób pozostanie najtańszym mięsem" - wskazano w analizie.

Nad Polskę nadciąga fala upałów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE