Brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej na Podlasiu. Sytuacje ratują liczne formy pomocy w ich domach

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej na Podlasiu. Sytuacje ratują liczne formy pomocy w ich domach

2023-03-17 11:52

W województwie podlaskim brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej, przybywa jednak innych form opieki i pomocy potrzebującym w ich miejscach zamieszkania. Tak wynika z oceny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Domy Pomocy Społecznej w województwie podlaskim

W Podlaskiem działają 23 Domy Pomocy Społecznej, w których jest łącznie 2 tys. 377 miejsc. Z danych z końca 2022 r. przekazanych PAP przez urząd wojewódzki wynika, że wolnych miejsc w tych placówkach było 57, a na miejsca czekało 146 osób.

Zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego Mieczysława Nartowicz poinformowała PAP, że brakuje zwłaszcza miejsc dla osób, które są przewlekle somatycznie chore - potrzeba ich teraz 77.

Np. w powiecie białostockim działają cztery DPS-y. W trakcie remontu jest DPS "Trzy Dęby" w Choroszczy, gdzie jest 286 miejsc. To największa taka placówka w powiecie. "Trwa w niej remont, ale nowych miejsc nie przybędzie" - poinformował PAP dyrektor tej placówki Jan Steckiewicz.

Rozwój opieki dziennej i środowiskowej

Urząd podał, że w regionie rozwijają się inne formy opieki dziennej i środowiskowej dla osób wymagających wsparcia. Np. w 2023 r. 44 samorządy - w tym pięć powiatów - wdrażają program asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. 21 gmin realizuje program opieki wytchnieniowej.

W Podlaskiem przybywa też środowiskowych domów samopomocy. Urząd wojewódzki podał, że w 2022 r. powstał 25. taki dom. Działa w Sejnach.

W regionie funkcjonują również 24 mieszkania chronione, w których jest 69 miejsc. 14 z tych mieszkań działa w gminach, 10 mieszkań ma zasięg powiatowy. Urząd wojewódzki podał, że w 2023 r. z wykorzystaniem środków z programu "Za życiem", powiat sokólski utworzy kolejne mieszkanie chronione, treningowe, dla siedmiu osób.

W ostatnim czasie nowe centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w budynku dawnej szkoły w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn. Oficjalnie otarto je w połowie lutego z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE