W autobusach BKM są już biletomaty. Sprawdź, jak działaja [ZDJĘCIA]

2020-02-19 14:07

Rozpoczął się już montaż pierwszych biletomatów w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Mieszkańcy skorzystają z nich już na wiosnę. Zakup biletów będzie szybki i wygodny. Dowiedz się na ESKA.PL Białystok, jak dokładnie mają działać biletomaty BKM.

Biletomaty w autobusach BKM. Wystarczą karta miejska lub bankomatowa

W Białymstoku rozpoczął się montaż biletomatów w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej. 255 samoobsługowych urządzeń ma ułatwić pasażerom zakup biletów na przejazd autobusami. Będzie szybciej i taniej. Bilet zakupiony elektronicznie ma bowiem kosztować o 1 zł mniej niż jego papierowa wersja. 

Znasz historię swojego miasta? Przekonaj się i sprawdź w teście wiedzy

Przypomnijmy, że niedawno białostoccy radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą wzrosły ceny biletów za przejazd Białostocką Komunikacją Miejską. Od 1 lutego wzrosły koszty zakupu biletów okresowych, natomiast od 1 marca wzrosną ceny biletów jednorazowych. Z ulg na ich zakup skorzystają posiadacze Białostockiej Karty Miejskiej lub aplikacji mobilnej BKM. 

Również od marca w Białymstoku funkcjonować będą 30-minutowe, 60-minutowe, 24-godzinne i 3-dniowe weekendowe. Dotychczasowe bilety papierowe białostoczanie mogą wykorzystać do 29 lutego włącznie. Jeśli się to nie uda, do 31 lipca 2020 roku wymienią je w punktach obsługi klienta BKM na doładowanie elektronicznej portmonetki na Białostockiej Karcie Miejskiej – imiennej lub na okaziciela. Punkty zlokalizowane są przy ul. Lipowej 16 i ul. Składowej 11.

Białystok. Biletomaty w autobusach BKM. Jak będą działać?

Z biletomatów wszyscy białostoczanie skorzystają już od 1 kwietnia. Aby kupić bilet na przejazd Białostocką Komunikacją Miejską nie będą potrzebowali karty miejskiej. Jak mają działać biletomaty? Po pierwsze, nie będą sprzedawać papierowych biletów, przyjmować monet ani banknotów. Za przejazd autobusem w Białymstoku pasażer zapłaci zwykłą kartą bankomatową, przybliżając ją do czytnika. W trakcie kontroli pracownik BKM przyłoży kartę do swojego czytnika i w ten sposób sprawdzi, czy przejazd został opłacony. Jednorazowy bilet normalny będzie kosztował w biletomacie 3 zł.

Chcesz jeździć taniej autobusem w Białymstoku? To proste. Zobacz, co zrobić

Warto dodać, że od 1 kwietnia we wszystkich autobusach pojawią się biletomaty i już wtedy nawet karta miejska nie będzie nam potrzebna. Za przejazd zapłacimy zwykłą kartą bankomatową. Podczas kontroli kontroler będzie przykładał do swojego czytnika naszą kartę i tak sprawdzi czy opłaciliśmy przejazd. Oczywiście tak kupiony bilet normalny jednorazowy będzie kosztował 3 zł.

Biletomaty nie będą sprzedawać papierowych biletów, ani przyjmować monet czy banknotów. 

– Mobilne biletomaty ułatwią białostoczanom korzystanie z transportu miejskiego. To kolejny element, którym chcemy przekonać mieszkańców do rezygnacji z samochodów i korzystania z komunikacji miejskiej – mówił już w lipcu 2019 roku prezydent Tadeusz Truskolaski.

Montaż biletomatów w autobusach BKM nie oznacza, że z obiegu wyjdą papierowe bilety. Będzie je można nadal kupić w kioskach i sklepach lub u kierowców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE