Szokujące nagranie. Autobus omal nie staranował fiata. Kierowca musiał uciekać

2020-03-24 11:24
Białystok. Autobus omal nie staranował fiata na ul. Sienkiewicza
Autor: Kadr z filmu Białystok. Autobus omal nie staranował fiata na ul. Sienkiewicza

Białostoczanin opublikował na jednej z lokalnych grup drogowych szokujące nagranie z kamery samochodowej. Widać na nim, jak kierujący autobusem komunikacji miejskiej spycha dostawczego fiata na przeciwległy pas ruchu. Obejrzyjcie całe wideo na ESKA.PL Białystok.

Białystok. Autobus omal nie staranował fiata na ul. Sienkiewicza

Na grupie Kolizyjne Podlasie pojawiło się szokujące nagranie z jednej z dróg w centrum Białegostoku. Omal nie doszło tam do wypadku po tym, jak kierowca jednego z autobusów BKM postanowił nagle zmienić pas, zmuszając innego uczestnika ruchu do ucieczki na pas przeciwległy. Działo się to w miejscu, gdzie obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania.

Zobacz też: Wyprzedzanie level: Ukraina. Na zakręcie, na trzeciego, na czołówkę [WIDEO]

- Lecę Autobusem i myśleć nie muse - skomentował nagranie w jednej z grup Karol Giełda, który podzielił się z nami tym krótkim filmem. Nagrała go jego żona. Białostoczanin przyznał nam, że często widzi takie sytuacje na drogach.

Co widać na filmie?

Wideo ukazuje nam widok z perspektywy kierowcy. Jego auto zatrzymuje się przed samochodem dostawczym marki Fiat Ducato stojącym na sygnalizacji przy Rynku Kościuszki w Białymstoku (ul. Sienkiewicza). Światło zmienia się na zielone i obaj kierowcy ruszają. Jednocześnie, po prawej stronie widać jadący buspasem autobus linii nr 26.

Autobus spycha inny samochód na przeciwległy pas w Białymstoku

Białystok. Kierowca fiata musiał uciekać przed autobusem

Do momentu, gdy dostawczak i autobus dojeżdżają do skrzyżowania ulicy Sienkiewicza z Białówny, nic szczególnego się nie dzieje. Za nim kierowca "26-tki" nagle włącza lewy kierunkowskaz. Rozpoczyna zmianę pasa, spychając z niego samochód dostawczy. Kierujący ducato zaczyna uciekać. Zjeżdża na przeciwległy pas ruchu, przekraczając linię podwójną ciągłą.

Strach pomyśleć, co stałoby się, gdyby ktoś akurat nadjeżdżał z przeciwległego pasa. Na szczęście inny autobus, który widać w oddali, jest na tyle daleko, że kierujący fiatem zdołał szybko wrócić na swój pas ruchu.

Internauci bronią kierowcy autobusu

Nagranie wywołało lawinę komentarzy. W większości pojawia się krytyka kierowcy autobusu, znaleźli się też jednak jego obrońcy. Wśród tych drugich pojawiły się opinie, że siedzący za kierownicą "26-tki" nie miał innego wyboru, jak zmienić pas, ponieważ z Sienkiewicza skręca potem w Jurowiecką (następuje to dopiero za dużym skrzyżowaniem Alei Piłsudskiego i Sienkiewicza, przy drugiej sygnalizacji świetlnej). Niektórzy natomiast uważają, że kierujący fiatem niepotrzebnie "ścigał się" z autobusem, wiedząc, że za chwilę i on, i pojazd komunikacji miejskiej dojadą do skrzyżowania, przed którym stać będą na światłach.

Co Wy sądzicie na temat tej sytuacji? Czekamy na Wasze opinie na ESKA Info Białystok!

Kiedy kierowca może bezpiecznie zmienić pas ruchu?

Zgodnie z art. 22. ust. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierowca, który zmienia zajmowany pas ruchu, zobowiązany jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać. Powinien to również zrobić w stosunku do pojazdu wjeżdżającego na ten pas z prawej strony. Zanim rozpocznie manewr zmiany pasa, musi użyć kierunkowskazu. Zgodnie z powyższym kierujący autobusem, chcąc zmienić pas ruchu, powinien przepuścić jadącego po lewej stronie fiata ducato, a następnie wjechać "za niego". 

Warto dodać, że gdy na jezdni są przynajmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku, a kierowcy samochodów jadących skrajnymi pasami chcą zająć ten pomiędzy nimi (środkowy), pierwszeństwo ma uczestnik ruchu wjeżdżający z prawej strony. Zgodnie z regułą prawej dłoni, która obowiązuje także na skrzyżowaniach dróg równorzędnych, kierowca jadący lewym pasem musi przepuścić kierowcę po prawej stronie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE