Białystok. Rozpoczęto 10. edycję Festiwalu LALKANIELALKA. Kolorowa parada na ulicach miasta [ZDJĘCIA]

i

Autor: PAP/Artur Reszko Białystok. Rozpoczęto 10. edycję Festiwalu LALKANIELALKA. Kolorowa parada na ulicach miasta [ZDJĘCIA]

Białystok. Rozpoczęto 10. edycję Festiwalu LALKANIELALKA. Kolorowa parada na ulicach miasta [ZDJĘCIA]

2022-06-22 11:43

Barwny korowód lalkarzy, studentów i sympatyków teatru przeszedł we wtorek 21 czerwca wieczorem ulicami Białegostoku. Parada lalkarska towarzyszyła odbywającemu się w mieście 10. Międzynarodowemu Festiwalowi Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jubileuszowa, 10. edycja festiwalu rozpoczęła się w minioną sobotę. Potrwa do soboty 25 czerwca.

Jednym z wydarzeń towarzyszących była wtorkowa parada teatralna, której kluczowym tematem była wolność, a odbyła się pod hasłem "Ta wyspa płynie".

Główna artystyczna część parady, ze względu na brzydką pogodę (w Białymstoku od rana pada deszcz) odbyła się w foyer Białostockiego Teatru Lalek. Tam, podczas koncertu, odczytano listy z butelek - fragmenty monologów, wywiadów, publikacji - odnoszących się do tematu wolności. Scena udekorowana była w kolorystyce niebiesko-żółtej nawiązującej do barw ukraińskiej flagi. Wokół sceny, w rytm muzyki Hendrixa, Beyonce czy Younga, tańczyły wielkie lalki wyobrażające ryby i ptaków, ale też ludzi.

Następnie kolorowy korowód wielkich lalek, ale też studentów, lalkarzy i sympatyków teatru "przepłynął" ulicami Białegostoku do siedziby filii Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza. Tam zaplanowano kolejne wydarzenia festiwalowe.

Festiwal LALKANIELALKA, który nie ma formuły konkursu, jest przeglądem najważniejszych osiągnięć artystycznych i naukowych, jakie zaszły w świecie teatru lalek i ożywionej formy w ostatnim czasie. Główny program festiwalu tworzą pokazy etiud i spektakli studenckich, na którym w tym roku prezentuje się osiem szkół z całego świata, w tym szkoły z Ukrainy.

Bocian wypadł z gniazda i złamał nogę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE