Białystok. Łąki kwietne przy szkołach i przedszkolach. Miasto rusza z nowym programem

2021-05-12 11:30

Przy białostockich szkołach i przedszkolach będzie bardziej zielono i kolorowo! A wszystko za sprawą nowego programu miasta „Łąki kwietne na terenie białostockich placówek oświatowych”, z którego skorzysta dwadzieścia szkół.

Do projektu zgłosiły się 42 białostockie placówki, z których zakwalifikowano 20 – 10 przedszkoli i 10 szkół. Każda z nich mogła wybrać jeden z czterech rodzajów łąki kwietnej, jaki chciałaby uprawiać na swoim terenie. W programie pilotażowym założone zostaną: 2 łąki kwietne miododajne, 7 łąk kwietnych dla motyli, 9 łąk kwietnych wielobarwnych i 2 łąki słonecznikowe. Łączna powierzchnia nowych łąk, które założą szkoły i przedszkola, wynosi prawie 1000 m2.

Do założenia i uprawy łąk placówki otrzymają nieodpłatnie nasiona specjalnie przygotowanej mieszanki, domek dla owadów zapylających, nawóz organiczny „Kompośniaczek” produkowany przez miejskie Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowo Produkcyjne LECH Sp. z o.o., instrukcję założenia i uprawy łąki, plakat promujący program i tablicę informacyjną.

Raport z anteny 11.05, godz.10

– Inspiracją do wdrożenia programu stały się nasze łąki kwietne, które zyskały ogromną popularność nie tylko wśród mieszkańców, ale też gości odwiedzających Białystok. Przy szkołach i przedszkolach powstaną miejsca, które nie tylko poprawią bioróżnorodność na terenie naszego miasta, ale przede wszystkim będą miejscem edukacji przyrodniczej – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zakończenie pilotażowego programu zaplanowano na koniec roku 2021.

- W związku z dużym zainteresowaniem szkół miejskim projektem, w kolejnych latach planowane jest jego rozszerzenie na wszystkie placówki. Rozważana jest również możliwość włączenia do projektu spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie Białegostoku - zapewnia ratusz.

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE