Ambasadorzy Białostockiego Sportu wybrani. Mają promować miasto w kraju i zagranicą

2021-04-13 14:12 hz
Ambasadorzy Białostockiego Sportu wybrani
Autor: UM Białystok Ambasadorzy Białostockiego Sportu wybrani

Młociarz Wojciech Nowicki, łyżwiarki Natalia i Patrycja Maliszewskie, biegaczka Marlena Gola i tenisista stołowy Rafał Czuper zostali Ambasadorami Sportu Białostockiego na 2021 rok. Zawodnicy poprzez swoje wyniki sportowe, obecność na arenach międzynarodowych oraz liczne sukcesy będą promować Białystok w kraju i za granicą.

W konkursie na ambasadora mogli wziąć udział zawodnicy białostockich klubów, uprawiający dyscypliny mieszczące się w programie igrzysk olimpijskich, którzy zdobyli co najmniej jeden medal w oficjalnych zawodach rangi mistrzowskiej: Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Wyłoniono pięciu laureatów.

Wsparcie finansowe zostało rozdysponowane w następujący sposób:

  1. Wojciech Nowicki – 70 tys. zł,
  2. Natalia Maliszewska – 40 tys. zł,
  3. Patrycja Maliszewska – 20 tys. zł,
  4. Marlena Gola – 10 tys. zł,
  5. Rafał Czuper – 10 tys. zł.

Miasto wspiera tych utytułowanych zawodników od wielu lat przyznając im stypendia i nagrody za sukcesy sportowe.

Wojciech Nowicki to zawodnik Klubu Sportowego Podlasie, lekkoatleta, młociarz, brązowy medalista Mistrzostw Świata (2015, 2017, 2019) i Mistrzostw Europy (2016), złoty medalista Mistrzostw Europy (2018), podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 wywalczył w rzucie młotem brązowy medal. Sportowiec wykazał się największymi osiągnięciami w historii białostockiego sportu. Jedyny białostocki zawodnik, który w ciągu ostatnich 6 lat zdobył medal olimpijski.

Sopot też jest EKO! Pierwszy eko-rynek w Trójmieście.

Natalia Maliszewska – zawodniczka Łyżwiarskiego Klubu Sportowego Juvenia, łyżwiarka szybka specjalizująca się w short tracku. Wicemistrzyni świata w biegu na 500 metrów (2018) i mistrzyni Europy na tym samym dystansie (2019); zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystansie 500 metrów w sezonie 2018/2019. Zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy (2020). Wielokrotna triumfatorka zawodów tego cyklu oraz wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.

Patrycja Maliszewska jest także zawodniczką Łyżwiarskiego Klubu Sportowego Juvenia, łyżwiarką szybką, czołową polską zawodniczką w short tracku, sześciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Białostoczanka jest również mistrzynią Europy (2015), dwukrotną olimpijką, wielokrotną medalistką mistrzostw Polski.

Z kolei Marlena Gola to zawodniczka Klubu Sportowego Podlasie, lekkoatletka specjalizująca się w sprincie. Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4x100m (2019), wielokrotna mistrzyni i medalistka Mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich i seniorskich.

Rafał Czuper jest zawodnikiem klubu sportowego Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych Start, tenisistą stołowym, paraolimpijczykiem (srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Rio – 2016), medalistą Mistrzostw Świata (srebrny medal w 2018) i Europy (srebrny medal w 2015 i 2019 oraz brązowy w 2015).