Alkohol w Polsce drożeje błyskawicznie. Jakie będą jego ceny w 2023 roku?

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustrujące alkohol w barze

Alkohol w Polsce drożeje błyskawicznie. Jakie będą jego ceny w 2023 roku?

2022-12-14 11:39

Podatek cukrowy, akcyza i inflacja – te trzy zjawiska wskazywane są jako te najważniejsze dla podwyżek cen mocnych alkoholi w Polsce. Jak ceny będą kształtowały się od 1 stycznia? Ile zapłacimy za pół litra wódki w 2023 roku? Szczegóły w artykule.

Ceny alkoholu w Polsce rosną

W związku z szalejącą w Polsce inflacją większość produktów znacznie podrożała. Podwyżki cen nie ominęły również alkoholu. Ten tylko latem podrożał w sklepach średnio o blisko 8 proc. rok do roku. Największa zmiana dotyczy oczywiście mocnych alkoholi, których ceny wzrosły aż o ponad 10 proc. Piwo natomiast również podrożało, ale tylko o prawie 5 proc.

Dlaczego ceny alkoholu rosną?

Eksperci z branży jako przyczyny gwałtownych podwyżek cen alkoholu wskazują właściwie trzy najważniejsze:

  • podatek cukrowy,
  • podniesienie podatku akcyzowego,
  • inflacja.

Przykładem problemów z jakimi w 2022 r. musieli mierzyć się producenci alkoholu niech będzie wzrost kosztów wytworzenia alkoholu w szklanych opakowaniach. Te od początku roku do września poszły w górę o ponad 60 proc. W związku z tym, że sytuacja raczej nie będzie się poprawiać, a podwyżki akcyzy będą regularne, należy spodziewać się wzrostu cen alkoholu. Ile zapłacimy za pół litra wódki już w 2023 r.?

Ceny alkoholu w Polsce w 2023 r.

O tym jak będzie wyglądać sytuacja na rynku alkoholi w 2023 r. dla portalu portalspozywczy.pl wypowiedział się Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska.

Przedstawiciel czołowego producenta na rynku nie miał dobrych wiadomości. Sypek przekonywał, że jeszcze 5-8 lat temu ceny pół litra wódki oscylowały wokół 19,99 zł. W 2023 r. będzie to raczej 29,99 zł, czyli podwyżka o blisko 5 proc.

Jacek Sasin zapytany o ceny paliw od stycznia 2023. Pójdą mocno w górę? Minister wprost

Źródło: portalspozywczy.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE