Abonament RTV 2022. Jak odwołać się od zapłaty?

i

Autor: pexels.com Abonament RTV 2022. Jak odwołać się od zapłaty?

Abonament RTV 2022. Jak odwołać się od zapłaty?

2022-10-28 9:55

Kilka tygodni temu kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli sprawdzać, czy mieszkańcy domów i mieszkań płacą abonament RTV. Bardzo możliwe, że jeśli jeszcze nie otrzymałeś nakazu zapłaty, to już niedługo znajdziesz go w swojej skrzynce na listy. Co wtedy zrobić? Kiedy można napisać odwołanie od upomnienia za zaległy abonament RTV? Wyjaśniamy to poniżej.

Kto może się odwołać od upomnienia za zaległy abonament RTV? Ile trwa przedawnienie?

Poczta Polska wysyła do osób fizycznych i firm swoich kontrolerów. Mają oni sprawdzić, czy w swoim domu lub samochodzie posiadamy odbiornik radiowy i telewizyjny oraz czy są one zarejestrowane i uiszczane są opłaty za abonament RTV. A co w przypadku, jeśli już otrzymaliście nakaz zapłaty kary? Czy można się odwołać się od zapłaty? Sprawdziliśmy i wszystko wskazuje na to, że tak. Można to zrobić, jeśli spełnia się któryś z tych warunków:

  • kara dotyczy okresu przedawnionego, czyli pięciu lat,
  • właściciel odbiornika radiowego czy telewizora ma więcej niż 75 lat, jest niepełnosprawny, całkowicie niezdolny do pracy lub ma przyznaną pierwszą grupę inwalidzką,
  • podczas kontroli doszło do nieprawidłowości.

Ten ostatni punkt jest ważny, bo dotyczy m.in. platform streamingowych. Czyli w sytuacji, kiedy kontroler stwierdził, że odbiornik telewizyjny jest sprawny (uruchamia się), ale nie jest podłączony do dekodera lub anteny i zakwalifikował go jak ten nadający się do oglądania telewizji, to wówczas można się odwołać od zapłaty kary.

Jak przygotować odwołanie od upomnienia za zaległy abonament RTV?

Od decyzji Poczty Polskiej S.A. nakazującej rejestrację niezarejestrowanych odbiorników RTV oraz ustalającej opłatę za ich używanie można się odwołać w terminie 14 dni, licząc od dnia jej doręczenia. Odwołanie należy skierować do poczty polskiej, a dopiero później rozpatruje je minister właściwy do spraw łączności.

Wyższy abonament RTV i kary

Od 1 stycznia 2023 r. czekają nas podwyżki abonamentu RTV. W nowym roku za odbiornik radiowy będziemy płacić 8,50 zł miesięcznie, a za telewizor 27,30 zł. Wzrosną również kary za brak opłaty. Od 1 stycznia 2023 r. wyniosą one:

  • 261 zł (radioodbiornik),
  • 819 zł (telewizor oraz telewizor i radioodbiornik).
Będziesz płacić abonament za klimę w samochodzie! | ESKA XD - Prosto z salonu #54

Źródło: komputerswiat.pl