Autor: Maciej Niechwiadowicz

Wyścigi

42. Rajd Podlaski. Wielkie ściganie na jedenastu odcinkach specjalnych

2023-06-04 11:52

Najszybsi na 42. Rajdzie Podlaskim byli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Trasa rajdu liczyła 531 km. Do rywalizacji stanęły 32 załogi, do mety dotarło 27 duetów.

Rajd był trzecią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. 10 odcinków specjalnych wytyczono na szutrowych drogach Podlasia, a jedną krótką próbę rozegrano na ulicach Białegostoku.

Grzyb i Binięda objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym, a następnie konsekwentnie budowali przewagę. Łącznie w całym rajdzie Grzyb wygrał sześć oesów, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dla dwukrotnego mistrza Polski to szesnasty triumf w rundzie RSMP, pierwszy odniesiony na szutrze. Dzięki temu wynikowi Grzyb przejął prowadzenie w punktacji mistrzostw.

Na drugim miejscu finiszował Sylwester Płachytka, jadący po raz pierwszy z Rafałem Fiołkiem (Skoda Fabia Rally2 evo, +11,9 s). Płachytka awansował na drugą pozycję po OS 9. To już ósme podium Płachytki w zawodach zaliczanych do kalendarza RSMP. W drodze do tego sukcesu Płachytka i Fiołek zapisali na swoje konto najlepsze czasy na dwóch próbach sportowych.

Życiowy wynik wywalczyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +18,0 s), którzy ukończyli 42. Rajd Podlaski na trzecim miejscu. Dla załogi z Ustronia to pierwsze w karierze podium w klasyfikacji generalnej rundy krajowego czempionatu.

W klasie 3 najlepsi okazali się Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3). Zawodnik z Lublina prowadził aż do OS 8. Druga była załoga Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3). Trzecie miejsce zajęli Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (Ford Fiesta Rally3), wolniejsi od zwycięzców o blisko minutę.

Trzeci z rzędu triumf w kategorii 2WD wywalczyli Gracjan Predko i Michał Jurgała (Peugeot 208 Rally4). Olsztynianin prowadził praktycznie przez cały rajd. Tuż za nimi byli rajdówka Bondera i Pochronia (Renault Clio Rally4, +11,4 s). Trzecie miejsce osiągnęli Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski (BMW 325 Compact, +32,1 s).