1500 zł na mieszkanie. To nowy pomysł rządu. Sprawdź, kto może otrzymać dopłatę

2020-05-05 7:26
Dopłata 1500 zł na mieszkanie. Dla kogo, od kiedy, gdzie złożyć wniosek? Dowiedz się!
Autor: 123rf Dopłata 1500 zł na mieszkanie. Dla kogo, od kiedy, gdzie złożyć wniosek? Dowiedz się!

Dopłata 1500 zł na rachunki za mieszkanie to rozwiązanie, które ma pomóc opłacić czynsz osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczy tych, którzy z powodu pandemii stracili pracę lub dochód. Kto może otrzymać 1500 zł na mieszkanie? Czy potrzebny jest wniosek? Sprawdź szczegóły na bialystok.eska.pl.

1500 zł na mieszkanie - dla kogo? Kto może je otrzymać?

W poniedziałek, 27 kwietnia, "Rzeczpospolita" poinformowała, że rząd szykuje wsparcie dla właścicieli i najemców mieszkań. To dopłata 1500 zł na rachunki na mieszkanie. Wsparcie ma pomóc im w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa. Obecnie wiele firm zwalnia swoich pracowników lub ogranicza etaty, a w związku z tym, również dochody. W takiej sytuacji pojawiają się problemy z pozyskaniem środków na bieżące opłaty – czynsz i inne rachunki związane z mieszkaniem.

Kiedy koniec pandemii w Polsce? Do kiedy potrwa kwarantanna? [ETAPY, DATY]

Kto może otrzymać 1500 zł dopłaty na mieszkanie? Dotyczyć ma ona wszystkich najemców:

  • Mieszkań komunalnych,
  • Towarzystw budownictwa społecznego,
  • Mieszkań spółdzielczych,
  • Lokali wynajętych od osoby prywatnej lub od firmy.

Od kiedy osoby w trudnej sytuacji zawodowej i materialnej mogą starać się o dopłaty 1500 zł do rachunków na mieszkanie? Kiedy otrzymają pieniądze i przez ile czasu będą miały zapewnione wsparcie?

Warto dodać, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z 5000 zł bezzwrotnej pożyczki dla firm.

COŚ DOBREGO #12
Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

1500 zł na mieszkanie. Od kiedy dopłaty? [WNIOSEK, ZASADY]

Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" najemcy będą mogli liczyć na dopłatę do dodatku mieszkaniowego od 1 lipca. Dopłata 1500 zł do mieszkania wypłacana będzie co miesiąc przez 6 miesięcy.  Dziennik zaznacza, że w poniedziałek, 27 kwietnia, szczegóły dotyczące wsparcia finansowego ma przedstawić wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– Rząd chce, by nowe przepisy obowiązywały od 1 lipca – czytamy w "Rz". – Dopłata będzie jednak obowiązywać od daty wprowadzenia stanu epidemiologicznego.

Zobacz też:

Dopłata 1500 zł do mieszkania. Gdzie złożyć wniosek?

Na razie nie wiadomo, od kiedy można składać wnioski. Wiadomo, że osoba, która chce starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, powinna wystąpić do urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej na podstawie ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Jeżeli go otrzyma, dopłata 1500 zł na mieszkanie pokryje część wydatków związanych z utrzymaniem lokalu.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku o dopłatę mieszkaniową zależy od decyzji urzędników. Maksymalna kwota dofinansowania na miesiąc to 1500 złotych. Co ciekawe, nowe przepisy mają nietypowy charakter, ponieważ mogą działać z datą wsteczną.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy: 1500 zł na mieszkanie?

Żeby otrzymać od państwa dopłatę 1500 zł do mieszkania, trzeba najpierw dostać od gminy dodatek mieszkaniowy. By tak się stało, należy spełnić 3 warunki:

  • Tytuł prawny do lokalu: najem, podnajem, spółdzielcze prawo.
  • Dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym do 175 proc. najniższej emerytury – w 2020 r. jest to 2.100 zł brutto, a w wieloosobowym 125 proc. – 1.500 zł brutto (gdy dochód jest wyższy, nadwyżka obniża dodatek o tę kwotę).
  • Normatywny metraż: dla samotnej osoby do 35 mkw., dla dwóch 40, trzech – 45, czterech – 55, pięciu – 65 mkw.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE