ZUS wysyła listy do milionów Polaków. Ten dokument koniecznie musisz zachować!

i

Autor: pixabay.com ZUS wysyła listy do milionów Polaków. Ten dokument koniecznie musisz zachować!

14 emerytura. ZUS wysyła listy do Polaków. Ten dokument koniecznie musisz zachować!

2022-11-10 13:37

Rozpoczęła się wysyłka listów do seniorów zlecona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o pismo, w którym znajduje się informacja o wysokości przyznanej czternastej emerytury. Do ilu seniorów ono trafi? Czy dokument jest na tyle ważny, aby koniecznie zachować go na przyszłość? Wszystkiego dowiesz się z naszego materiału.

ZUS rozsyła specjalne pisma. O co chodzi?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wrześniu wypłacał emerytom i rencistom czternaste emerytury. W związku z tym, że robił to jednym przelewem włącznie z emeryturą lub rentą część seniorów może stracić rachubę o wysokości swojego świadczenia. Stąd decyzja ZUS o poinformowaniu swoich klientów o wysokości czternastej emerytury. Według informacji urzędu, takie pismo otrzyma aż 7 milionów Polaków. Co z nim zrobić?

Pismo wyjaśniające od ZUS

Przede wszystkim najpierw dokładnie przeczytać. W treści pisma powinna być informacja o wysokości świadczenia. Co istotne, będzie to kwota brutto, dlatego nie pokryje się ona z tą przelaną na konto.

Czternasta emerytura była zwolniona z podatku, ale świadczenie było pomniejszane o 9 proc. składkę zdrowotną. Od świadczenia nie dokonuje się za to innych potrąceń. Czternasta emerytura nie może zostać także zajęta przez komornika za poczet niespłaconych długów.

Pismo jest o tyle istotne i warto je zachować chociażby w przypadku wiedzy, jaką kwotę brutto otrzymało się z okazji wypłacenia czternastki. Ponadto dokument może być istotny w momencie, kiedy świadczenie nie zostało przelane na konto lub jeśli senior nie zgadza się z jego wysokością. W pierwszym przypadku należy udać się do oddziału ZUS, w drugim należy złożyć odwołanie do sądu okręgowego (sądu pracy i ubezpieczeń społecznych).

Czternasta emerytura 2022

Czternasta emerytura została wypłacona przez ZUS emerytom i rencistom w okresie od 25 sierpnia do 20 września. Jej wysokość była uzależniona od emerytury lub renty. Przykładowo, jeśli świadczenie seniora nie przekraczało 2900 zł brutto, to mógł on liczyć na czternastkę w pełnej wysokości 1217,98 zł.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Listen to "Czego boją się seniorzy? DROGOWSKAZY" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE