Zanieczyszczenie górskiej rzeki Łękawki- interweniuje Społeczna Straż Rybacka Żywiec

2021-02-25 18:12 Agata Chmielowska
akcja SRR Żywiec
Autor: SSR Żywiec

Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Żywiec po otrzymaniu zgłoszenia dotyczącego wpuszczanych zanieczyszczeń do górskiej rzeki Łękawka niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia. Gdy po krótkich oględzinach stwierdzili, że do rzeki przedostaje się substancja ropopochodna natychmiast zaalarmowali odpowiednie służby.

 Zaledwie po upływie 5 minut na miejscu zjawiła się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Gilowice. Niedługo po tym dojechała kolejna jednostka, tym razem Państwowej Straży Pożarnej z Żywca. Strażacy zabezpieczyli rękawami sorpcyjnymi wpływające do rzeki substancje. Mimo bardzo szybkiej reakcji strażaków, część tej substancji przedostała się do rzeki i spłynęła z nurtem.

Na miejsce wkrótce  dojechał  patrol Policji z Komisariatu Gilowicach. Strażnicy SSR Żywiec zawiadomili użytkownika rybackiego Zarząd Okręgu PZW Bielsko Biała oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Nadzór Wodny Zarządu Zlewni w Żywcu, którego kierownik dojechał na miejsce zdarzenia.  Na miejsce  interwencji dotarł również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który pobrał próbki do analizy.

Na uwagę zasługuję fakt, że w pobliżu  miejsca zanieczyszczenia rzeki znajduje tylko jedna firma.

Sprawę przejęła Policja z wydziału Kryminalnego w Żywcu, która była również obecna na miejscu zdarzenia.

Wycieki ropy naftowej i olejów napędowych mają tragiczne skutki dla zamieszkujących wody organizmów żywych. Oleiste plamy na wodzie są śmiertelnym zagrożeniem dla ptaków, ssaków i ryb. Kolejny raz z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, iż dzięki ofiarności służb udało się zapobiec większemu skażeniu-informują strażnicy SSR Żywiec.  

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"