Darmowe zwiedzanie zamku w Grodźcu Śląskim. Sprawdź kiedy

i

Autor: dr Jacek Proszyk - kustosz zamku

Zamek w Grodźcu Śląskim zwiedzisz za darmo. Sprawdź kiedy

2023-02-22 13:35

Od 18 stycznia turyści mogą odwiedzać zamek w Grodźcu Śląskim. Od tego czasu obiekt cieszy się sporą popularnością wśród odwiedzających go gości, co skłoniło jego właścicieli do zmian godzin otwarcia muzeum. Przez jeden dzień w tygodniu zamek można zwiedzać za darmo.

Zamek w Grodźcu Śląskim to nowa atrakcja turystyczna regionu

Obiekt swój obecny kształt zawdzięcza pracom remontowym z XVI wieku. Zamek w Grodźcu Śląskim jest swojego rodzaju ewenementem na historycznej mapie Polski. Jak wyjaśnia  kustosz dr Proszyk, zamek nigdy nie został doszczętnie zrujnowany, dzięki czemu jest jednym z nielicznych obiektów tego typu w naszym kraju, które zachowały swoją oryginalną "tkankę archeologiczną". 

Od 2004 roku zamek znajduje się w rękach prywatnego przedsiębiorcy. W 2020 roku rozpoczął się remont generalny obiektu, a 18 stycznia 2023 roku został on udostępniony turystów. Do użytku odwiedzających go gości zostały oddane sale rycerska i myśliwska, zbrojownia, kuchnia, a także męskie i żeńskie izby mieszkalne. W nowym muzeum wyeksponowane zostaną również prywatne zbiory właściciela zamku. Znajdą się tam również ekspozycje stałe, poświęcone kartografowi Wacławowi Grodzieckiemu oraz konstruktorowi Józefowi Bożkowi.

Właściciele zmieniają godziny otwarcia muzeum i proponują darmowe zwiedzanie

Na oficjalnym profilu Zespołu Zamkowo-Parkowego w Grodźcu Śląskim pojawiła się informacja o zmianach godzin jego otwarcia. Muzeum będzie czynne od piątku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00 oraz od wtorku do czwartku między 14:00 a 20:00. Właściciele obiektu zadecydowali również, że zwiedzanie obiektu będzie darmowe w niedzielę. Kolejne grupy będą wpuszczane na teren zamku co dwie godziny.

Przy okazji warto pamiętać, że zwiedzanie zamku jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem, a oprowadzane grupy mogą liczyć maksymalnie 20 osób. Z tego powodu zarządcy muzeum zachęcają do wcześniej rezerwacji. Nie licząc niedzieli, cena zwiedzania zamku w Grodźcu Śląskim wynosi 20 złotych w przypadku biletu normalnego i 10 złotych za bilet ulgowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE