Woda to nasza wspólna sprawa -akcja edukacyjna dla mieszkańców Żywiecczyzny

2020-09-09 16:00 Agata Chmielowska
Woda to nasza wspólna sprawa
Autor: Agata Chmielowska

Ekstremalne zjawiska pogodowe, będące skutkami zmian klimatycznych, stają się naszą codziennością. Wspólne działania na rzecz klimatu to klucz do ograniczenia ich negatywnych konsekwencji. Jednym z takich działań jest gromadzenie wody opadowej. W ramach kampanii „Woda to nasza wspólna sprawa” firma Żywiec Zdrój , Fundacja Ekologiczna Arka i Nadleśnictwo Węgierska Górka zorganilzowali piknik ekologiczny w Wieprzu.

Była to między innymi okazja do podumowania konkursu "Łapmy deszczówkę". Konkurs adresowany był do pełnoletnich mieszkańców gmin Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka. Aby wziąć w nim udział, trzeba było  wykazać się kreatywnością i przesłać do organizatorów fotografie, krótkie filmy lub opisy przydomowych ogrodów wraz z pomysłami na wykorzystanie deszczówki w ogrodzie. 

Jedną z laureatek konkursu została Grażyna Patyra z Jeleśni, opowiada jak zaczęła zbierać deszczówkę.

- „Najpierw w moim ogrodzie do zbierania wody wykorzystałam starą wanienkę dla dzieci i duże pojemniki” – mówi pani Grażyna Patera, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni. „Potem mąż, zarażony pomysłem, przerobił rynnę i skierował z niej wodę na grządkę z truskawkami i winogronami. Przez lato widać było jak pięknie ożyły!”

Pani Grażyna, jako laureatka pierwszej edycji konkursu „Łapmy wodę” otrzymała od Fundacji Ekologicznej ARKA oraz firmy Żywiec Zdrój beczkę na deszczówkę. Zwycięzcom konkursu przekazano w sumie 30 takich beczek. 

Jednym ze sposobów poprawienia retencji wody jest sadzenie odpowiednich drzew. Od lata taka akcja odbywa się na Żywiecczyźnie we współpracy z Nadleśnictwem Węgierska Górka.- Bez lasu nie ma wody, a bez wody nie ma życia - przekonywał Marian Knapek, nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka podczas prezentowanego  w trakcie pikniku, na wielkim telebimie, filmie  edukacyjnym.

Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Ekologiczną ARKA i Fundację "Za górami, za lasami" i zdobywać wiedzę o wodzie oraz o tym, jak się o nią troszczyć na co dzień.

Nadleśniczy Marian Knapek -las jest potrzebny do życia
Magdalena Konowracka o kampanii "Woda to nasza wspólna sprawa"
Dzięki mieszkańcom w Dąbrowie Górniczej rozkwita Ogród Społeczny