Węgierska Górka. Dzieci i młodzież będą mogły powalczyć o tytuł Mistrza Gwarowego.

i

Autor: Pixabay

Węgierska Górka. Dzieci i młodzież będą mogły powalczyć o tytuł "Mistrza Gwarowego".

2023-03-16 14:09

Wyjątkowe wydarzenie dla młodzieży przygotował Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Jednostka zorganizuje dyktando gwarowe "Nigdy nie zaginie górolskie godanie", który jest dedykowane dla uczniów szkół podstawowych z klas 4-6 oraz szkoły średniej. Na najlepszych uczestników czekają nagrody oraz dyplomy, a także tytuł "Mistrza Gwarowego".

Wyjątkowy konkurs gwarowy w Węgierskiej Górce

Dyktando gwarowe odbędzie się w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka 20 kwietnia. Konkurs zostanie przeprowadzony dla dzieci w 3 kategoriach wiekowych:

  1. Uczniów klas 4-6
  2. Uczniów klas 7-8
  3. Uczniów szkół średnich

Jak informują organizatorzy konkursu, każda ze szkół biorących udział w dyktandzie może wytypować po 5 swoich uczniów do każdej kategorii. Początek dyktanda zaplanowany jest na godzinę 10:00, a ostatni biorący w nim udział rozpoczną rywalizację o godzinie 13:00.

Zgodnie z regulaminem konkursu, konkurs dla każdej z trzech kategorii wiekowej będzie składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W pierwszej z nich zadaniem uczestników konkursu będzie zapisanie czytanego przez organizatora tekstu, a następnie przetłumaczenie go na "literacki język". Następnie uczniowie rozwiążą test wiedzy o tematyce gwarowej.

W części ustnej uczestnicy wygłoszą trwający maksymalnie 3 minuty tekst prozą lub wierszem. Jury będzie oceniało takie elementy autentyczność gwary, dobór tekstu do okoliczności (do tematu, osoby, stroju), ogólny wyraz artystyczny (interpretacja tekstu), autentyczność strojui ewentualnych rekwizytów.  Uczestnicy mogą wziąć udział zarówno w jednym z dwóch etapów lub sprawdzić się zarówno w części pisemnej, jak i ustnej.

Jak informują organizatorzy wydarzenia, uczestnicy, którzy uzyskają najwyższy wynik, otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Osobom, które bezbłędnie zapiszą dyktowany tekst, zostanie też przyznany tytuł "Mistrza Gwarowego".  W przypadku braku takich osób tytuł i nagrody otrzyma uczestnik, która popełni najmniej błędów.

Dyktando Gwarowe „Nigdy nie zaginie górolskie godanie” to 11 tego typu inicjatywa organizowana przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Jak informują organizatorzy, dyktando ma na celu zainteresowanie młodego pokolenia językiem, kulturą i historią swojego regionu oraz ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE