W Żywcu testują nauczycieli. Zgłosiło się sporo chętnych

2021-01-12 21:50 Katarzyna Graboń
Trwają testy nauczycieli najmłodszych klas
Autor: pixabay

Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w powiecie żywieckim przebadać chce się blisko 900 osób. Testowanie potrwa do czwartku

W Żywcu trwa testowanie nauczycieli najmłodszych klas szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracowników administracyjnych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w powiecie żywieckim przebadać chce się blisko 900 osób - o szczegółach Marta Micor - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żywcu.

- Badania są dobrowolne, chęć udziału w nich na terenie naszego powiatu wyraziło około 870 osób z 72 szkół z 77 placówek działających na terenie powiatu - relacjonuje. -Na terenie powiatu badania wykonywane są w dwóch punktach poboru - przy ul. Piłsudskiego 46 oraz pod Grojcem. Tylko w pierwszy dzień na wymazy zgłosiło się 214 osób. Na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zainteresowani nauczyciele znajdą dokładny harmonogram badań i miejsce, do którego powinni się udać.

- Co w przypadku, gdy wynik okaże się dodatni?

- Jeśli chodzi o osoby, które uzyskają wynik dodatni, czyli osoby, u których potwierdzono zakażenie - jeśli będą bezobjawowe - podlegają dziesięciodniowej izolacji, natomiast w przypadku wystąpienia objawów, ta izolacja kończy się trzy dni później od zakończenia objawów. Oczywiście, ostatecznie o izolacji decyduje lekarz, bo w tym przypadku bardzo ważne jest, by te osoby skontaktowały się z lekarzem POZ-etu - zaznacza Marta Micor.

Z harmonogramu wynika, że nauczyciele testowani będą jeszcze do czwartku. W ustaleniach brano pod uwagę wydajność punktów, w których pobierane są wymazy, a także możliwości samych laboratoriów.

Cezary Pazura zachęca do szczepień