W Cieszynie powstanie Szkoła Rzemiosła. Uczestnicy zajęć poznają tajniki snycerstwa czy introligatorstwa

i

Autor: Pixabay

W Cieszynie powstanie Szkoła Rzemiosła. Uczestnicy zajęć poznają tajniki snycerstwa czy introligatorstwa

2023-01-26 13:14

Na początku marca odbędzie się oficjalna inauguracja Szkoły Rzemiosła działającej przy Zamku Cieszyn. Kursanci mogą wybrać spośród 6 proponowanych kierunków kształcenia. Zapisy na zajęcia trwają do końca stycznia.

Jak zostać rusznikarzem? Tego dowiesz się w Cieszynie

Szkoła Rzemiosła w Cieszynie przybliży tajniki zawodów, które dziś uważa się za wymarłe lub zapomniane. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, cała idea jest odpowiedzią na współczesną rzeczywistość gospodarczą, skupiającej się wokół masowej produkcji, co prowadzi do zaniku tradycji wielu zawodów rzemieślniczych. W działającej od marca Szkole Rzemiosła zostaną ona przypomniane. Uczestnicy zajęć będą mogli w praktyczny sposób zapoznać się z sześcioma zawodami:

  • plecionkarstwo
  • koronczarstwo koniakowskie
  • snycerstwo
  • rusznikarstwo
  • obróbka wełny
  • introligatorstwo

Zajęcia mają być prowadzone przy współpracy z mistrzami i rzemieślnikami z obszaru Śląska Cieszyńskiego. Co ważne, w trakcie zajęć organizowanych przez Zamek Cieszyn uczestnicy nie tylko poznają praktyczne aspekty wybranych przez siebie rzemiosł. W ramach cyklu nauki odbędą się  również zajęcia biznesowe, informujące o tym jak skutecznie wprowadzić produkt na rynek i zwiększyć jego sprzedaż. Zajęcia będą odbywały się na Zamku w Cieszynie oraz w pracowniach współpracujących ze szkołą rzemieślników.

Rekrutacja do Szkoły Rzemiosła ciągle otwarta

Osoby chcące wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Zamek Cieszyński mogą składać swoje kandydatury do końca stycznia. Rekrutacja została otwarta 17 stycznia, a sama idea Szkoły Rzemiosła cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców regionu. Jak podaje Gazeta Wyborcza, na 30 dostępnych miejsc zgłosiło się już 70 chętnych.

Wśród zgłoszonych kandydatur komisja kwalifikacyjna Zamku Cieszyn zaprosi na rozmowy wybranych przez siebie kandydatów, a z osobami które ostatecznie przejdą proces rekrutacyjny zostanie podpisana umowa. Jeżeli jeszcze chcecie zgłosić swoją kandydaturę, właściwy link znajdziecie tutaj. Przedstawiciele Zamku Cieszyn podkreślają, że rekrutacja jest otwarta dla każdego, a o przyjęcie do szkoły mogą ubiegać się zarówno doświadczeni rzemieślnicy, jak i osoby które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę.

Oficjalna inauguracja Szkoły Rzemiosła zaplanowana jest na 3 marca. Zajęcia odbywać się będą co trzy tygodnie. Praktyczna wiedza dotycząca danego rzemiosła jest przekazywana na zajęciach w Zamku Cieszyn ip racowniach rzemieślników. Dodatkowo zaplanowane są również tzw. moduły biznesowe w ramach których zaplanowano zajęcia dotyczące m.in. finansowania działalności gospodarczej, sprzedaży i marketingu w kontekście produktów rzemieślniczych.

Nauka w inauguracyjnym roku Szkoły Rzemiosła w Cieszynie potrwa 10 miesięcy. Co ważne, udział w całym kursie jest w pełni bezpłatny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE