Dworzec w Bielsku Białej

i

Autor: zabytkitechniki.pl

W centrum Bielska-Białej powstanie nowa stacja kolejowa? Wskazują na to plany PKP

PKP planują zwiększyć dostęp mieszkańców do kolei. W związku z tym podpisano umowę na opracowanie studium zwiększenia prędkości na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń na linii z Katowic do granicy ze Słowacją. Uwzględniono w nim budowę dwóch nowych przystanków kolejowych w Bielsku-Białej: koło Teatru i koło Gemini Park.

W planach PKP PLK jest modernizacja stacji i przystanków na odcinku kolejowym Czechowice-Dziedzice – Zwardoń. Stacji Bielsko-Biała Główna ma zostać dostosowana do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W dodatku zmodernizowane ma zostać przejście podziemne.

Nowe stacje kolejowe w Bielsku-Białej

Zwiększenie dostępności mieszkańców do kolei ma polegać na budowie dwóch nowych przystanków przez PKP. Będą zlokalizowane na terenie Bielska-Białej. Na razie w studium zostały opisane pod roboczymi nazwami:

  • Bielsko-Biała Gemini Park,
  • Bielsko-Biała Teatr/Centrum.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że druga ze stacji, w centrum miasta oznacza wycinkę starych i okazałych drzew.

To byłby zamach nie tylko na przyrodę, ale także na zabytkowe centrum Bielska-Białej. Niszczenie tej części miasta zapoczątkowano za komuny, wyburzając w 1974 r. podzamcze, to byłaby niestety kontynuacja tego procesu. Taka inwestycja to byłaby gigantyczna, niekorzystna zmiana kulturowa, architektoniczna i przyrodnicza – mówi dla portalu wyborcza.pl Jacek Bożek, szef i twórca Klubu Gaja.

PKP odpowiedziały, kiedy ewentualnie mogłyby rozpocząć się prace związane z budową nowych stacji.– Planowane jest zakończenie studium wykonalności w 2023 r. Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych mogłyby być realizowane w kolejnej perspektywie finansowej, po zapewnieniu finansowania tej inwestycji – informuje portal wyborcza.pl Katarzyna Głowacka z biura prasowego spółki PKP PLK.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE