ędzie zapewnione finansowanie nowych miejsc żłobkowych z funduszy europejskich.

i

Autor: Pixabay

W Bielsku-Białej powstanie nowy żłobek publiczny? Z taką inicjatywą wychodzi radny miejski

2023-01-26 15:16

Radny miejski Roman Matyja w złożonej przez siebie interpelacji wskazał zapotrzebowanie na budowę nowego żłobka w Bielsku-Białej. Samorządowiec wskazał również potencjalną lokalizację placówki, która miałaby powstać na osiedlu Karpackim. Plany radnego wiążą się również z przystąpieniem do rządowego programu "Maluch Plus".

Nowy żłobek w Bielsku-Białej powstanie na osiedlu Karpackim?

Roman Matyja złożył swoją interpelacje 20 stycznia. W dokumencie informował o licznych głosach wskazujących na to, że na terenie Bielska-Białej potrzebne są nowe żłobki. Jak przypomina w dokumencie, gmina prowadzi obecnie 2 żłobki, do których uczęszcza około 200 dzieci. Co więcej, samorządowiec wskazał nawet miejsce, w którym mogłaby powstać nowa placówka.

Jako możliwą do rozważania realizacji tego zadania proponuję działkę gminną, obok Szkoły Podstawowej nr 37 na osiedlu Karpackim. Wiem, że prowadzone są wstępne przymiarki do ewentualnej budowy tam przedszkola, a więc można wziąć pod uwagę połączenie tych zadań i zrealizować je w jednym budynku bądź dwóch zlokalizowanych obok.

- pisał radny. W swojej interpelacji zapewniał również, że projekt spotkałby się z akceptacją zarówno mieszkańców osiedla Karpackiego, jak i społeczności całego miasta.

Budowa żłobka miałaby być sfinansowana z rządowego programu

Potrzebę powstania nowego żłobka na terenie Bielska-Białej Matyja połączył z trwającym właśnie naborem do rządowego programu "Maluch Plus". Zdaniem samorządowca przystąpienie do niego pozwoliłoby na sfinansowanie całej inwestycji.

Nabory do programu "Maluch Plus" zostały ogłoszone 19 stycznia. Zgodnie z jego założeniami, gminy mogą występować o finansowanie budowy nowych żłobków. Taka inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu 3 lat od momentu otrzymania dofinansowania. Przez trzy kolejne zapewnione będzie finansowanie nowych miejsc żłobkowych z funduszy europejskich. Łączny budżet programu na lata 2022-2029 wynosi 5,5 mld złotych.

Złożona przez Matyję interpelacja zostanie teraz rozważona władzom miasta. Od chwili jej wpłynięcia, Ratusz ma maksymalnie 14 dni na przekazanie odpowiedzi. Wkrótce zatem przekonamy się, czy pomysł radnego może doczekać się realizacji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE