Tytuł "wicemiss" dla Przybędzy. Sołectwo z Gminy Radziechowy Wieprz nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu na najpiekniejszą wieś województwa śląskiego

2021-09-14 13:12
Przybędza
Autor: CKPT Radziechowy-Wieprz

Celem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego, promocje działań związanych z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi-informuje Urząd Marszałkowski organizator wydarzenia

-Jak byłam pierwszy raz w Urzędzie Marszłakowskim na forum sołtysów i obserwowałam jak inne miejscowości zgłaszają się do tego konkursu i chwalą swoimi osiągnięciami, to pomyślałam, że i my tutaj powinniśmy się znaleść- wspomina Maria Górna, sołtys Przybędzy.

-Wtedy byliśmy w takiej sytuacji, że jeszcze nie mogliśmy startować w takim konkursie, bo nie mieliśy wtedy wyremontowanej drogi, nie mieliśmy kanalizacji. Wieś była w rozbudowie, ale cierpliwie czekaliśmy i nadszedł taki moment, że mogliśmy zastartować - dodaje sołtys Przybędzy. ( posłuchaj poniżej), (galeria)

Do wzięcia udziału w konkursie namówiła mieszkańców Przybędzy sąsiadka zza miedzy, mieszkanka Juszczyny, Agnieszka Biegun. Jej wieś w 2017 roku również zdobyła II nagrodę w tym konkursie, dlatego mogła podpowiedzieć jak należy przygotować prezentację sołectwa i na co jury konkursowe zwaraca uwagę.

I tym razem się udało. Czym sołectwa z Beskidów podbijają serca jurorów z Katowic ? Zdaniem Agnieszki Zemczak Karkoszki z Gminnego Centrum Kultury Promocji Turystyki w Radziechowach -Wieprzu, to krajobrazy, wierność tradycji ale przede wszystki ludzie ...( posłuchaj poniżej)

Tytuły wicemiss dla Juszczyny i Przybędzy, to nie jedyne osiągnięcia sołectw z gminy Radziechowy -Wieprz w tym konkursie. W 2018 roku, w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje, Bystra i Brzuśnik wywalczyły II miejsce za kultywowanie tradycji związanych z Zielonymi Świątkami.

W 2021 roku Przybędza za miejsce na podium otrzymała 20 tys. złotych nagrody.

Tytuł miss wsi województwa ślaskiego 2021 i 27 tys. złotych przypadł sołectwu Kaniów w gminie Bestiwna. Trzecie miejsce i 15 tys. złotych zdobyła miejscowość Rogoźnik w gminie Bobrowniki.

posłuchaj:Maria Górna, sołtys Przybędzy o planach konkursowych
posłuchaj Agnieszka Zemczak Karkoszka z Gminnego Centrum Kultury Promocji Turystyki o walorach gminy Radziechowy Wieprz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE