Paulina Poczęta artystka sztuk wizualnych

i

Autor: Paulina Poczęta

„Szaleństwo nędzy i gorycz w spadku” -grudniowe spotkanie z dr hab. Pauliną Poczętą w ramach cyklu "Janosik jest kobietą"

2021-12-08 12:34

Grudniowe wydarzenia w kinie Janosik rozpocznie spotkanie w ramach cyklu Janosik jest kobietą. Temat spotkania to "Tkanina w sztuce", a gościnią wydarzenia będzie dr hab. Paulina Poczęta. Artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie, Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i adiunktka w macierzystej uczelni.

Paulina Poczęta prowadzi zajęcia z rysunku i od 2017 roku autorską Pracownię Działań Unikatowych. Posługuje się różnymi mediami, a jej artystyczne ingerencje pojawiają się tam, gdzie redefiniowane relacje pomiędzy naturą i kulturą, tym co wrodzone, a tym co nabyte i wpojone. Tworzy prace w obrębie szeroko pojętej tkaniny eksperymentalnej, obiektu i rysunku.

Jest fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności. Pracuje w oparciu o przedmioty znalezione i materiały codziennego użytku, fotografie analogowe oraz cyfrowe. Szyje bo lubi."Chciałabym opowiedzieć jak to się stało, że w ogóle żyję i co z tym życiem robię przez pryzmat swojej sztuki i projektów, które do tej pory zrealizowałam-mówi artystka. ( galeria poniżej )

Tytuł spotkania „Szaleństwo nędzy i gorycz w spadku” to parafraza podtytułu książki "DOM GUCCI", na której oparty jest film, który uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć po spotkaniu- mówi Magdalena Kidoń Staszek kierownik kina Janosik w Żywcu ( posłuchaj poniżej)

„DOM GUCCI” w reżyserii niezawodnego twórcy wielkich widowisk – Ridleya Scotta, sfilmowany przez współpracującego z nim od lat polskiego operatora Dariusza Wolskiego (m.in. Marsjanin, Obcy: Przymierze), to opowieść o modowej dynastii, oszałamiającym luksusie i rodzinnym biznesie, którego finał naznaczony był zbrodnią.

Historia Guccich to idealny przykład tego, jak nie powinna postępować rodzina – czytamy w książce Sary Gay Forden Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku, która posłużyła za podstawę scenariusza.

„Dom Gucci” inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

Spotkanie w ramach cyklu Janoisk jest kobietą już w piatek 10 grudnia o godzinie 18.15