barszcz Sosnowskiego

i

Autor: Agata Chmielowska

Śmiertelnie niebezpieczny chwast do likwidacji. W Gminie Łodygowice pozbywają się barszczu Sosnowskiego

2020-08-13 20:24

Do piątku prowadzone będą opryski chemiczne terenów, na których ten niebezpieczny chwast mocno się rozprzestrzenił. Opryski dotyczą sołectw: Łodygowice, Pietrzykowice i Zarzecze. Pracownicy urzędu gminy apelują do mieszkańców aby w tym czasie unikać oznaczonych miejsc, gdzie będą przeprowadzane zabiegi chemiczne. Gmina nadal przyjmuje zgłoszenia od właścicieli nieruchomości, na których występuje barszcz Sosnowskiego. Nieruchomość taka po wcześniejszych oględzinach może zostać objęta działaniami w przyszłym roku.

W ramach kampanii BEZPIECZNIE WAKACJE Główny Inspektorat Sanitarny na swoje stronie internetowej informuje o zagrożeniach i sposobie postępowania w sytuacji poparzenia barszczem Sosnowskiego. A o to niestety nietrudno. W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!


Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.
Gdzie spotkamy barszcz Sosnowskieg? Na łąkach,  polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,w ogrodach, parkach oraz lasach.


Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać również: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.


Jak postępować w przypadku oparzeniu barszczem Sosnowskiego: Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Unikaj słońca przez co najmniej 48 h -promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem !

Helikopter spadł do Wisły w Zakroczymiu