Sezon jesienno- zimowy. Zadbaj by twój samochód był odpowiednio przygotowany na trudne warunki do jazdy

2021-11-18 18:57
przygotuj samochód do sezonu jesienno-zimowego
Autor: pexeles

Jesień w pełni. To okres wymagający od kierowców szczególnej uwagi na drodze. Wcześnie zapadający zmierzch, mgły, poranne przymrozki czy deszcz powodują, że o wypadek nietrudno. Oprócz większej koncentracji za kierownicą kierowcy powinni pamiętać również o tym, by zadbać o swój samochód-przypominają żywieccy policjanci.

  Sprawdź wycieraczki

Bardzo ważne dla dobrej widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwa są sprawne wycieraczki. Latem, gdy opady są stosunkowo rzadkie, nie zauważamy, że pióra są już zużyte, a gumki zniszczone. Jednak jesienne opady i rosa osiadająca nocą sprawiają, że wycieraczek używamy praktycznie codziennie. Okazuje się wtedy, że zamiast wycierać — rozmazują, co wpływa na widoczność. Sprawdźmy zatem czy te, które posiadamy działają prawidłowo. Jeżeli nie wymieńmy je na nowe.

Uwaga- słaby akumulator

Kolejną ważną rzeczą jest akumulator. Po kilku latach od zakupu jego pojemność maleje, a wraz ze spadkiem temperatur zwiększa się ryzyko jego wyczerpania. Niższa temperatura to także wzrost gęstości oleju silnikowego. A to przyczynia się do konieczności użycia większej energii do uruchomienia silnika. Warto więc sprawdzić stan swojego akumulatora.

Ustaw światła

Niemniej ważne jest odpowiednie oświetlenie samochodu. Pamiętajmy, że moc żarówek i ustawienie świateł powinno być tak dobrane, aby oświetlać kierowcy drogę, ale nie raziło innych kierowców. Sprawność oświetlenia samochodu jest szczególnie ważna o tej porze roku, gdy często jest pochmurno i wcześnie robi się ciemno.

Zmień płyn na zimowy

Pamiętajmy również, aby płyn do spryskiwaczy wymienić na ten zimowy, bowiem temperatura w nocy może już spadać poniżej zera i rano może spotkać nas niemiła niespodzianka.

Zmień opony na zimowe

Czynnością obowiązkową dla każdego kierowcy jest zmiana opon na zimowe. Mimo, że nie ma jeszcze śniegu opony zimowe mają lepszą przyczepność i lepsze właściwości, gdy jezdnia jest mokra.

Oprócz prawidłowo przygotowanego do okresu jesiennego samochodu zabierzmy ze sobą w drogę również rozsądek i rozwagę.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE